Depozyt za wynajem nieruchomości w Hiszpanii
21.05.2019

WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII

Ile miesięcy depozytu – kaucji pobiera się w Hiszpanii za wynajem nieruchomości?
Znaleźć mieszkanie na wynajem w Hiszpanii nie jest trudno. Chyba że będzie to przed wakacjami. Portale z ogłoszeniami nieruchomości oferują ich mnóstwo. Zarówno ogłoszenia od agencji nieruchomości jak i ogłoszenia bezpośrednio od właścicieli nieruchomości. Także lokalne agencje nieruchomości w danym mieście czy na danym wybrzeżu Hiszpanii, często oferują wynajem swoich nieruchomości. W Hiszpanii ważną kwestią pozostaje czy jest to wynajem długoterminowy czy wynajem wakacyjny. Jeżeli szukasz mieszkania na 3 do 6 miesięcy będzie drożej. Najlepiej jest wynająć mieszkanie na cały rok.

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii

W naszym artykule skupimy się na wynajmie całorocznym nieruchomości w Hiszpanii. NA budynkach, domach i blokach mieszkalnych w Hiszpanii często dostrzeżesz tablicę ze słowami SE ALQUILA. To znaczy iż to mieszkanie jest “NA WYNAJEM”.

JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ W HISZPANII

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie lub dom na długi termin. Powiedzmy na rok, właściciel nieruchomości lub agencja przez którą będziesz wynajmował zażądają od ciebie depozytu lub kaucji. Zwykle są to dwa dodatkowe miesiące czynszu.
Czasami zdarza się że właściciel lub agencja zażądają od Ciebie 3 miesięcy depozytu/kaucji za wynajem. Zdarza się to nagminnie w Madrycie, Barcelonie, Walencji i największych miastach Hiszpanii.

Np. jeżeli pojawisz się w biurze nieruchomości w miesiącu maju lub czerwcu, czyli przed sezonem i powiesz iż chcesz wynająć mieszkanie na cały rok. A właściciel może sobie pomyśleć iż chcesz tylko “przeczekać’ lato w mieszkaniu i wyprowadzić się po sezonie letnim.

Niektórzy właściciele nieruchomości w tańszych lokalizacjach w Hiszpanii, jak np. na wybrzeżu Costa Blanca czy Costa Azahar, bedą żądali od Ciebie tylko jednego miesiąca depozytu. Czyli jeżeli znajdziesz mieszkanie za 500€ czynszu za miesiąc i depozyt wynosił będzie kolejne 500€, będziesz potrzebował tylko 1.000€ aby zamieszkać w nieruchomości.

Zobacz jak kształtują się ceny za wynajem nieruchomości w Hiszpanii w poszczególnych regionach i miastach Hiszpanii.

CO Z RACHUNKAMI PODCZAS WYNAJMU NIERUCHOMOŚCI

Rachunki za czynsz i za wodę płaci najemca w Hiszpanii. Chyba iż w kontrakcje na wynajem jest ustalone inaczej. Zdarza się często iż właściciel nieruchomości dojdzie z Tobą do porozumienia i zaoferuje Ci rachunki w czynszu. Który oczywiście będzie trochę wyższy niż kwota podana w ogłoszeniu.

Często zdarza się iż rachunki za wodę i za prąd w nieruchomości nie są przepisywane na najemcę. W tym przypadku Ty jako najemca będziesz dostawał co miesiąc kopię rachunku za prąd czy za wodę, który musisz uregulować.
Drugą opcją jest przepisanie rachunków za prąd i za wodę na Ciebie, jako najemcę nieruchomości.
Wtedy najwygodniej jest “podpiąć” swoje konto w banku i co miesiąc z konta będzie ściągana należność za prąd i za wodę.

CO JEST POTRZEBNE DO KONTRAKTU NA WYNAJEM

Do podpisania umowy na wynajem nieruchomości w Hiszpanii będziesz potrzebował dowodu tożsamości, konta w banku w Hiszpanii, oraz gotówki (czasami można zapłacić przelewem lub kartą kredytową).
Lepiej jest mieć ze sobą paszport niż dowód osobisty. Jeżeli posiadasz już numer N.I.E najlepiej jest go okazać. Kontrakt na wynajem będzie wtedy uwzględniał Twój numer N.I.E.

Dla właścicieli domów i mieszkań w Hiszpanii: ile można zarobić na wynajmie nieruchomości w Hiszpanii.