Gibraltar – turystyka, zwiedzanie i … Brexit
19.04.2019

GIBRALTAR ZWIEDZANIE, ATRAKCJE i DZIEŃ POWSZEDNI

Gibraltar to zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii położone na południowo zachodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Dziś w hiszpańskiej telewizji i w kanałach lokalnych Telewizji Andaluzji co chwilę emitowane są programy na temat: co dalej po Brexicie z Gibraltarem.
Jak będzie wyglądała „panorama” po odłączeniu się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej.

Kilka tysięcy Hiszpanów pracuje w Gibraltarze i codziennie przekracza granicę gibraltarsko-hiszpańską w La Linia jadąc do pracy. W Gibraltarze mieszka i pracuje także kilkudziesięciu Polaków. Również oni żywo są zainteresowaniu tematem Brexitu i „pobrexitowych” relacji Hiszpania-UK, czy Hiszpania-Gibraltar.

John Lennon i Yoko Ono

John Lennon i Yoko Ono w 1969r wzięli ślub w Gibraltarze

TROCHĘ Z KART HISTORII

To właśnie Gibraltar w 711 roku był miejscem, z którego rozpoczął się arabski podbój Hiszpanii. W 1309 roku królowie Kastylii toczyli walki z Maurami o Gibraltar. To właśnie wówczas miasto zostało zdobyte przez chrześcijan, jednak ponownie w 1333 roku odbite przez Maurów. W ciągu całej historii Gibraltaru doszło aż do czternastu oblężeń tego niewielkiego terenu, które ma nieco ponad 6,5 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Gibraltar przeszedł ostatecznie po wielu latach w ręce brytyjskie, na skutek zaangażowania wojsk holenderskich i angielskich w wojnę o sukcesję Hiszpanii w 1704 roku. To właśnie wówczas na mocy traktatu pokojowego w 1713 Gibraltar został przekazany w ręce Wielkiej Brytanii, a Hiszpanie do dziś nie zrzekli się roszczeń do tej części Półwyspu Iberyjskiego. Jednak mieszkańcy już dwukrotnie odrzucili możliwość przejścia pod hiszpańską jurysdykcję, w wyniku referendów w latach 1967 i 2002.

96% OBYWATELI GIBRALTARU GŁOSOWAŁO PRZECIWKO BREXITOWI W 2016

Do dziś Gibraltar jest przedmiotem terytorialnego sporu między Hiszpanią a Wielką Brytanią, pomimo dwóch odrzuconych referendów w 1967 i 2002 roku. Chęci Hiszpanii do tego terytorium nie maleją. Spór mocno zaostrzył się po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Sam Gibraltar był najbardziej przeciwny „brexitowi”, aż 96% jego mieszkańców wypowiedziała się jasno przeciw „brexitowi”. Z resztą mnóstwo obywateli Wielkiej Brytanii posiada domy wakacyjne i nieruchomości na Costa del Sol.

Jak mawiali eksperci, niewielki Gibraltar mógł zdziałać w tej sprawie tyle samo, jeśli nie więcej co Irlandia Północna, czy Szkocja. Według wstępnych ustaleń, po „twardym brexicie” Gibraltar będzie traktowany na równi z innymi terytoriami Wielkiej Brytanii, co nie podoba się rządowi w Madrycie i stanowi kość niezgody w tej sprawie. Pojawia się tu między innymi problem ruchu bezwizowego mieszkańców Wielkiej Brytanii do państw Unii Europejskiej i w drugą stronę. Co mocno utrudni nie tylko codzienne życie mieszkańcom Gibraltaru, ale również turystom odwiedzającym The Rock.

PASZPORT LUB WAŻNY DOWÓD DLA POLAKÓW

Dziś musisz mieć paszport lub ważny dowód osobisty aby przekroczyć granicę Gibraltar-Hiszpania w miasteczku La Linia. I uzbrój się w cierpliwość, bo zwykle na granicy tworzą się kolejki.
Na tę chwilę, aby uzyskać jasny obraz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i wszelkich skutków tego „twardego wyjścia”, musimy niestety uzbroić się w cierpliwość.

Abstrahując od „Brexitu”. Warto pamiętać, że historia Gibraltaru, a także jego lokalizacja sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Więc podczas Twojego pobytu na plażach Costa del Sol. Warto je odwiedzić póki nie ma zawirowań z ruchem bezwizowym. Miejsce w którym Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim jest nie tylko idealną lokalizacją militarną z bez wątpienia dużymi walorami strategicznymi, o które walczono przed laty, ale również fantastycznym miejscem docelowym setek turystów.

20 KILOMETRÓW DO MAROKA

Gibraltar zajmuje niewielki półwysep, oddzielony od Hiszpanii granicą lądową liczącą zaledwie 1200 metrów, a od wybrzeży Maroka, dzieli je zaledwie 20 kilometrów. Cieśnina Gibraltarska oddziela Europę od Afryki i nie tylko ten fakt przyciąga tu turystów. Największą atrakcją turystyczną jest Skała Gibraltarska. Monumentalna skała, z której szczytu rozciąga się widok na góry Atlas w Afryce, oraz na całą cieśninę. Skała ma wysokość 426 metrów i ma postać wapiennego masywu górskiego o długości niecałych 5 kilometrów, której zbocza od strony północnej i wschodniej są prawie pionowe, z drugiej strony łagodnie schodzą do morza.

Lotnisko w Gibralarze

Lotnisko w Gibraltarze

SKAŁA I MAŁPY

Na Skałę Gibraltarską można wjechać kolejką linową. Jadąc nią na szczyt, po drodze, jak i na samej górze, na pewno zobaczycie Magoty, krótkonose małpy jednoznacznie kojarzone z tym miejscem. Mieszka ich tu około 300. Co ważne, nie wolno ich karmić, grozi za to surowa kara pieniężna. Znajdziecie tutaj również bardzo ciekawą atrakcję turystyczną –tunele wykute w Skale Gibraltarskiej, liczące około 50 kilometrów długości. Można je częściowo zwiedzić.

Bardzo ciekawym miejscem w Skale Gibraltarskiej jest Jaskinia Świętego Michała – jaskinia krasowa, o głębokości 62 metrów. Znajduje się ona na wysokości około 300 metrów. Dziś jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Gibraltaru, a w jej wnętrzu urządzono salę koncertową.

CENTRUM GIBRALTARU

Wracając do miasta, na pewno natraficie, na inne, nie mniej popularne miejsce, jakim jest Casemates Square, czyli Plac Kazamatów. Plac otoczony licznymi knajpkami i sklepami, to tutaj zbierają się mieszkańcy i turyści, szczególnie wieczorami. Poczujecie tutaj klimat tego miejsca, to urocze i zapadające w pamięć miejsce. Możecie tutaj odwiedzić fabrykę Szkła – Crystal Glass Factory – w której nie tylko możecie podziwiać na żywo proces wytwarzania lokalnych wyrobów ze szkła, ale również możecie je kupić.

Na południe od Casemates Squere ciągnie się Main Street. Główna ulica, która pamięta XIV wiek i mocno ucierpiała podczas Wielkiego Oblężenia. Dziś wzdłuż ulicy znajdziecie liczne sklepy, restauracje i butiki, ale nie tylko. Przy Main Street znajdziecie Katedrę Świętej Marii Ukoronowanej. Katolicki kościół z XV wieku, który w dużej części został zniszczony podczas Wielkiego Oblężenia.

KATASTROFA W GIBRALTARZE

To właśnie w tej katedrze przechowywano trumnę generała Władysława Sikorskiego, premiera i ministra spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, po jego tragicznej śmierci. Ciekawe czy kiedykolwiek dowiemy się prawdy o katastrofie w Gibraltarze. JUz mieli Brytyjczycy odtajnić swoje archiwa MI5, czy MI^. Lecz ponownie zapadła decyzja o nie ujawnianiu dokumentów na kolejne 50 lat. Podobno miałoby to zniszczyć Polsko Brytyjskie relacje …. hmmm daje do myślenia ….

Przy Main Street znajdziecie również Katedrę Świętej Trójcy, główny kościół anglikański, który został zbudowany w 1838 roku. Nieopodal znajduje się Ogród Botaniczny Alameda, a także Alameda Wildlife Conservation Park. Ogród zoologiczny, w którym znajdują się dzikie zwierzęta, które nie mogą zostać wypuszczone na wolność.

MUZEUM GIBRALTARU

Gibraltar to również popularne Muzeum Gibraltarskie. Można w nim zapoznać się z ciekawą historią Gibraltaru. Opisywana historia sięga tu nawet do czasów antycznych, gdyż jedną z ekspozycji jest rekonstrukcja neandertalczyków, zrobiona na podstawie znalezionych w jaskiniach Gibraltarskiej Skały czaszek. W piwnicach muzeum można zwiedzić arabskie łaźnie, ponieważ muzeum zostało wybudowane w miejscu historycznych budowli datowanych na XIII i XIV wiek. Uważa się, że są to jedne z ciekawszych i najlepiej zachowanych łaźni tego typu w Europie.

EUROPA POINT

Z ciekawych atrakcji turystycznych nie można zapominać o Europa Point. Jest to najbardziej wysunięta na południe część Gibraltaru. Jest to zarazem najdalej wysunięta na południe część starego kontynentu. W Europa Point znajdziecie latarnię morską mającą 50 metrów wysokości, a także Świątynię Naszej Pani Europy, zbudowaną w 1462 roku, w miejscu meczetu. Na Europa Point znajdziecie także wybudowany nieopodal w 1997 roku meczet.

Gibraltar Hiszpania zwiedzanie

Gibraltar zwiedzanie

SIKORSKI

Jednak jednym z ważniejszych miejsc dla odwiedzających Europa Point, a zarazem Gibraltar Polaków jest pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Który zginął tu w katastrofie lotniczej w lipcu 1943 roku. Pomnik ma kształt okręgu położonego na ziemi, w którego środku znajduje się śmigło ustawione w pionie. Pomnik otoczony jest napisami w języku polskim i angielskim.

PLAŻOWANIE W GIBRALTARZE

Skoro Gibraltar to miejsce, w którym łączą się ze sobą morze i ocean, należy tu rozejrzeć się również za wspaniałymi plażami. Są one często wypełnione turystami po brzegi, szczególnie latem. W części wschodniej Gibraltaru znajdziecie plaże Catalan Bay, Eastern Beach oraz Sandy Bay, są to piaszczyste plaże. Choć nie sądzę, że jeżeli planujecie spędzić jeden dzień w Gibraltarze podczas wakacji na Costa del Sol. Będziecie tu korzystać z plaży.

Najcieplejszy jest okres od czerwca do października, temperatura wówczas może sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. Wiosna i jesień są nieco bardziej przystępne dla turystów nielubiących saharyjskich upałów.
Są to idealne warunki nie tylko do plażowania, ale również do zwiedzania Gibraltaru krok po kroku na własną rękę. Jeśli tylko macie możliwość, skorzystajcie z niej.