Ile zostawić napiwku w Hiszpanii
19.05.2019

ILE ZOSTAWIA SIĘ NAPIWKU W HISZPANII

Napiwki w Hiszpanii? Ile i jak. Nie ma ścisłej reguły ile należy zostawić napiwku kelnerowi lub kelnerce w restauracji w Hiszpanii. Nie ma obowiązujących zasad jak np. napiwki w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieje wręcz “presja” i “obowiązek” na zostawienie 10%, 15%, ba czasami 25% napiwku w zależności od stanu czy miasta w USA. Podobnie jest z napiwkami w Kanadzie. Wiadomo tam kelnerzy żyją z napiwków.
W Hiszpanii jest zupełnie inaczej.

Napiwki w restauracji w Hiszpanii

Napiwki w restauracji w Hiszpanii

W Hiszpanii jest “luz”. Jak zostawisz kelnerce 10% napiwku w dobrej restauracji, gdzie będziesz zadowolony z serwisu i obsługi będzie bardzo zadowolona. I pewnie pożegna Was z uśmiechem i słowami na ustach “Hasta luego” oraz “gracias”.

SERWIS NIE JEST W CENIE

Praktycznie w każdej restauracji w Andaluzji i w Hiszpanii serwis kelnera/kelnerki nie jest w cenie. Ale generalnie, obserwuję to od wielu wielu lat, Hiszpanie nie zostawiają dużych napiwków. Ale z kolei taka ciekawostka: nawet zamawiając lampkę wina czy ranną kawę czasami widzi się na stoliku 10 lub 20 centów eur  o napiwku. Więc jak zostawisz parę monet po śniadaniu w kafeterii, też będzie ok.

Nie istnieje dawanie napiwków na stacjach benzynowych w Hiszpanii. Choć sporo przewodników po Hiszpanii pisze o tym. Nie ma pojęcia skąd, ale nie widziałem jeszcze nigdy gdyby ktoś dawał napiwek na stacji benzynowej w Hiszpanii, także w Andaluzji. Stacje benzynowe są samoobsługowe i czasami tylko podchodzi pracownik aby nalać Tobie paliwa.

Zobacz: najlepsze restauracje w Marbella