Zwiedzanie i atrakcje turystyczne w Maladze
10.04.2019

Zwiedzanie Malagi i największe atrakcje turystyczne  w mieście. Malaga jest to drugie co do wielkości miasto,w przepięknym regionie Hiszpanii jakim jest Andaluzja. Miasto znajduje się na Costa del Sol, słonecznym południowym wybrzeżu Hiszpanii. Nazwa wybrzeża nie powinna dziwić, gdyż słońce gości tu ponad 300 dni w roku.

Średnie temperatury latem sięgają 28 stopni Celsjusza, zimą zaś spadają do zaledwie kilkunastu stopni Celsjusza, ale nadal powyżej zera. Najprzyjemniejsze są wiosna i jesień, gdy temperatury wynoszą około 22 stopni Celsjusza. Dzięki takim uwarunkowaniom klimatycznym Malaga przyciąga turystów przez cały rok. Nic dziwnego, jest to duże, piękne i nadzwyczaj interesujące nadmorskie miasto południowej Hiszpanii.

Malaga Hiszpania

Malaga panorama miasta

Z LOTNISKA MALAGA DO CENTRUM

Na przedmieściach Malagi znajduje się lotnisko, dzięki któremu przyjechanie do miasta z każdego zakątka świata nie powinno stanowić żadnego problemu. Z lotniska możecie dostać się do centrum miasta taksówkami, a także liniami autobusowymi. Można także wynająć samochód, jeżeli np. wybierasz się do innych miast i lokalizacji na Costa del Sol. W Maladze znajdziecie dziesiątki miejsc, w których możecie znaleźć nocleg, począwszy od luksusowych hoteli, apartamentów. Kończąc na lokalizacjach przyjaznych dla bardziej przeciętnych portfeli, jak hostele i pensjonaty.

Zobacz także jak wynająć samochód na lotnisku w Maladze

Malagę zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi niecałe 400 kilometrów kwadratowych. Malaga to nie tylko jedno z największych miast Andaluzji, ale również jedno z najstarszych miast Europy. Jej historia sięga VII wieku przed naszą erą.

Do dziś, właśnie tu, turyści mają szansę podziwiać wiele zabytków z widocznymi elementami kultury mauretańskiej i wywodzących się kultury antycznej. To właśnie te tereny przed wiekami zamieszkiwali Rzymianie, Kartagińczycy i Fenicjanie. A przede wszystkim Maurowie, którzy panując nad tymi terenami przez osiem wieków, najmocniej odcisnęli swoją obecność na zabytkowej architekturze, którą można podziwiać do dziś.

Miasto nie jest aż tak duże jak Barcelona, Madryt, czy Sevilla, ale być może dlatego ma swój niepowtarzalny urok. Spacerując po uliczkach Malagi na pewno zwrócicie uwagę na przepiękne fasady budowli, ciekawe kamienice i balkony, które przyciągają wzrok barwnym ukwieceniem.

Dźwięki flamenco, klimatyczne uliczki w cieniu palm i drzew cytrusowych, a także wszechobecny zapach hiszpańskiego jedzenia. To wszystko pozwala choć na chwilę odpłynąć myślami i zrelaksować się podczas pobytu w Maladze.

Zobacz także jak najszybciej dostać się na Costa del Sol z Polski.

ALCAZABA W MALADZE

Jednym z głównych zabytków Malagi jest Twierdza Alcazaba, która pochodzi z XI wieku i jest nie tylko jedną z największych zachowanych do dziś muzułmańskich budowali militarnych w Andaluzji, ale i w całej Hiszpanii. Alcazaba miała bronić wybrzeży Malagi przed piratami i zagrożeniami ze strony innych najeźdźców z morza.

Przez wieki muzułmańska twierdza była wykorzystywana do różnych celów, między innymi jako siedziba administracji, szpital a także więzienie. Dzisiaj twierdza wraz z otaczającymi ją ogrodami została zrewitalizowana i mieści Muzeum Archeologiczne. Śmiało można powiedzieć, że Twierdza Alcazaba to symbol Malagi i punkt obowiązkowy na liście obiektów do zwiedzenia.

CASTILLO DE GIBRALFARO

Nieco wyżej, bo na wysokości 131 metrów nad poziomem morza znajdują się ruiny Castillo de Gibralfaro, XIV-wiecznego zamku, z którego do dziś zachowały się baszty obronne.

Zamek służył jako wsparcie i obrona położonej poniżej Twierdzy Alcazaba przed chrześcijańskimi atakami. Do twierdzy prowadzi Puerta del Christo, czyli Drzwi Chrystusa, miejsce, gdzie odprawiono pierwszą po zwycięstwie nad Maurami, chrześcijańską mszę.

KATEDRA

Innym ciekawym zabytkiem w Maladze jest renesansowa Katedra Wcielenia – Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnacion, budowana od XVI do XVIII wieku. Mimo, że budowano ją z przerwami dwa wieki, nie została nigdy ukończona. Jej cechami charakterystycznymi są 100 metrowa dzwonnica oraz niezwykły główny ołtarz, XVIII-wieczne organy, oraz barokowy chór.

Innym bezcennym zabytkiem wzniesionym w I wieku przed naszą erą, jest Teatro Romano, którego dziś niestety pozostały jedynie ruiny – pozostałości sceny i trybun. Miejsce szczególnie zapada w pamięć dzięki nocnej iluminacji, która robi niesamowite wrażenie.

MUZEUM PABLA PICASSA I DOM RODZINNY

Jednak same zabytki to nie wszystko. Jednym z muzeów w Maladze, które warto odwiedzić jest Muzeum Pabla Picasso w przepięknym Palacio de Buenavista. Można tu podziwiać ponad 300 prac jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Malaga to rodzinne miasto Pabla Picasso, nie powinien dziwić więc fakt, że jego rodzinna miejscowość zaprasza do muzeum poświęconemu słynnemu artyście.

Warto wiedzieć, że Palacio de Buenavista to XVI-wieczny budynek, który niegdyś był rezydencją hrabiów Buenavista. W 1913 r. został on siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych, a w 1939 r. został uznany za pomnik narodowy Hiszpanii. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli, a bilety można kupić również przez Internet z odpowiednim wyprzedzeniem.

Całkiem niedaleko znajduje się dom rodzinny Pablo Picasso przy Plaza de la Merced, jednego z głównych placów miasta. Pięknie odrestaurowana kamienica, w której artysta spędził pierwsze lata swojego życia dzisiaj również mieści galerię jego prac.

MUZEUM CARMEN THYSSEN

Amatorzy sztuki będą zachwyceni również Museum Carmen Thyssen. To muzeum sztuki, w którym znajduje się nie tylko kolekcja dzieł Carmen Cervery, ale głównie obrazy hiszpańskie z XIX wieku.

OGRÓD BOTANICZNY I PARK

W Maladze znajduje się również warty polecenia Ogród Botaniczny – La Concepcion, czynny od wtorku do niedzieli. Bardzo fajnym miejscem jest również Parque de Malaga, w samym centrum miasta. Stąd już bardzo blisko do wspaniałego portu w Maladze, a także do urokliwych uliczek starego miasta.

PLAŻE MALAGI

Zwiedzanie Malagi to nie wszystko, trzeba się także wykąpać w morzu. Malaga to nie tylko wspaniałe zabytki i muzea. To również 15 kilometrów przepięknych, piaszczystych plaż i jak przystało na Costa del Sol, bardzo słonecznych. Bo w końcu 300 słonecznych dni w roku to bardzo optymistyczna wizja wypoczynku na świeżym powietrzu. Średnia temperatura wody latem wynosi 24 stopnie, więc to istny raj dla miłośników morskiego szaleństwa i sportów wodnych.

Najciekawsze plaże do Playa de Las Acacias, która przyciąga turystów nie tylko w ciągu dnia, ale również nocą, gdyż otacza ją wiele punktów gastronomicznych, barów i restauracji, często czynnych do ostatniego klienta. Innymi ciekawymi plażami są Playa de la Caleta, zurbanizowana plaża ze wszelkimi udogodnieniami i atrakcjami. Czy też Playa El Palo z rybackimi knajpkami i licznymi kolorowymi łódkami na piasku i zacumowanych w wodzie.

GASTRONOMIA ANDALUZJI

Jeśli jesteśmy przy knajpkach i restauracjach, powinno się wspomnieć o wspaniałej gastronomii Andaluzji. W Maladze również możecie skosztować smakołyków tego regionu i będą to przede wszystkim paella, gazpacho, risotto z owocami morza, jak również niezliczone rodzaje tapas. Na targu w zabytkowej części Malagi, Mercado de Atarazanas, na pewno traficie również na sprzedawców bananów, fig, czy pomarańczy.

Kuchnia hiszpańska

Hiszpańskie jedzenie i kuchnia

Zobacz także rekomendowane restauracje w Marbella

Targ ma specyficzny klimat, przyciąga nie tylko stałych bywalców, ale również ciekawskich turystów. Okoliczne uliczki przyciągają knajpkami i restauracjami, kawiarenkami i nawet tawerną, po brzegi wypełnioną beczkami z winem. Większość restauracji w Maladze serwuje potrawy z owocami morza i nawet jeśli do dzisiejszego dnia, nie byliście przekonani do hiszpańskiej kuchni, wizyta w Maladze na pewno to zmieni.