Flamenco w Sewilli
27.04.2019

FLAMENCO W SEWILLI

Słyszysz flamenco i myślisz Hiszpania! Słusznie! Jednym z najbardziej znanych zjawisk kulturowych w południowej Hiszpanii, a właściwie w Andaluzji, jest fenomenalne flamenco. Każdy, kto był w Andaluzji i mógł zobaczyć na własne oczy, poczuć niepowtarzalny klimat flamenco. Usłyszeć muzykę, śpiew, zobaczyć taniec, czy podziwiać wspaniałe stroje, na pewno tego nie zapomni.

Flamenco na ulicach Sewilli

Flamenco na ulicach Sewilli

Tradycja flamenco wywodzi się właśnie z Andaluzji i do dziś można tu podziwiać jego fenomenalne wykonanie na pokazach, w klubach, restauracjach i na placach Sewilli. Flamenco to nie tylko taniec czy śpiew, to całe życie.

Nie samą pracą i nie samymi nieruchomościami człowiek żyje …  Po Waszym przyjeździe na Costa del Sol, niekoniecznie przed zakupem nieruchomości. Raczej po zamknięciu transakcji, można, nie … wręcz trzeba zorganizować sobie 1-dniową wycieczkę do Sewilli i doświadczyć flameco na żywo. Na samo pisanie o tym dostaję gęsiej skórki ….

POCHODZENIE FLAMENCO

Taniec flamenco ma swoje korzenie w religijnych tańcach orientalnych, z dużym prawdopodobieństwem taniec pochodzi bezpośrednio od katak – czyli hinduskiego tańca. Początki flamenco datuje się na I wiek naszej ery, był to okres panowania w tej okolicy Cesarstwa Rzymskiego. Wpływ na rozwój flamenco miał na pewno fakt wymieszania się przez wieki wielu kultur, mauretańskiej, arabskiej, perskiej czy żydowskiej. Koniec XV wieku, to okres, w którym do Hiszpanii dotarli Cyganie.

Asymilowali się oni z ludnością południowej Hiszpanii, jak również z jej kulturą, z biegiem czasu tworząc spójną całość. Sam termin „flamenco” został wprowadzony dopiero pod koniec XIX wieku, ale jego pochodzenie nie jest do końca jasne.
Wiele źródeł wspomina o „flaman”, starocygańskim zwrocie oznaczającym „dobroć”, ale również „sprośność”.

FENOMEN FLAMENCO

Fenomen flamenco polega na tym, że tańcem opisuje się historię, ale nie poszczególnym gestom gdyż im bezpośrednio nie przypisuje się znaczenia. Uważa się, że poszczególne gesty i ruchy wyrażają stan emocjonalny tańczącego, ewentualnie podkreślają pewne fragmenty opowiadanej historii. Flamenco to taniec wykonywany solo lub w duecie, jeśli wykonywany jest grupowo, składa on się z kilku solówek lub duetów.

TANCERZE FLAMENCO

Tancerze zawsze ubrani są w przepiękne, rzucające się w oko stroje. Kobiety, mają szeroką, falbaniastą suknię lub spódnicę, falbaniasty gorset i kolorową chustę. Często uzupełnieniem tego przepięknego stroju jest wachlarz, kwiat lub grzebień. Mężczyźni tańczą najczęściej w ciemnych (czarnych, ciemno brązowych lub granatowych), obcisłych spodniach, białej koszuli i obcisłej kamizelce.
Często mają zawiązaną małą apaszkę na szyi, mogą pochwalić się charakterystycznym kapeluszem i butami wyglądających niczym buty do jazdy konnej, z wysokimi obcasami.

Tancerka flamenco

Tancerka flamenco

NIE TYLKO GITARA

Muzyka, która towarzyszy flamenco to przede wszystkim muzyka wykonywana na gitarze. Rzadziej słyszy się wiolonczelę, skrzypce czy flet. Rytm wybijany jest oklaskami, pstrykaniem palcami, kastanietami lub gołymi dłońmi, uderzając o pudła na których siedzą śpiewacy. Kiedyś gitara flamenco była instrumentem towarzyszącym, ale na początku XX wieku zaczęła przekształcać się w instrument solowy. Największą popularność flamenco zaczęło zdobywać w 60-tych latach XX wieku.

DZIEDZICTWO UNESCO OD 2010

Flamenco zostało wpisane w 2010 roku na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na liście tej znajdują się tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, zwyczaje i obchody świąteczne, a także umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym. Flamenco bez wątpienia jest wspaniałym przykładem dominującego elementu kultury andaluzyjskiej.

DO SEWILLI NA FLAMENCO

Dzisiaj możecie obejrzeć występy flamenco niemalże w całej Andaluzji, jednak bezapelacyjnie w stolicy Andaluzji – Sewilli. Będziecie mieli największą szansę obejrzenia pokazów czy zatańczenia w klubie flamenco. Sewilla wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z kulturą flamenco, nie bez powodu. Na placach i ulicach tego przepięknego miasta rozbrzmiewają rytmy flamenco. A w knajpkach i restauracjach niejednokrotnie będziecie mogli być świadkami żywej tradycji Andaluzji.

Jedną z okazji obejrzenia godzinnego pokazu flamenco w Sewilli jest skorzystanie z oferty Museo del Baile Flamenco, które znajduje się w historycznej dzielnicy Santa Cruz w Sewilli. Tutaj nie musicie przyjeżdżać w ciemno i stać w kolejce po bilety, możecie je zamówić przez internet. Koszt takiego godzinnego pokazu to około 100zł. W ramach godzinnej wizyty dostaniecie przewodnika hiszpańskojęzycznego lub anglojęzycznego, do wyboru przy zamawianiu biletu. Organizator proponuje też odbiór turystów z określonego punktu w mieście i transport powrotny.

Samo Museo del Baile Flamenco to nie lada gratka dla wielbicieli flamenco. Możecie tutaj poznać historię flamenco, obejrzeć ciekawe stroje i inne eksponaty związane z kulturą flamenco. Obejrzycie też tutaj wystawę malarstwa związanego z tą tradycją. Tu na miejscu możecie kupić bilet łączony do muzeum razem z pokazem flamenco, jego koszt to około 26 Euro za osobę.

EL PALACIO ANDALUZ

Inną opcją jest obejrzenie półtoragodzinnego pokazu w El Palacio Andaluz w dzielnicy La Macarena. Jest to jedna z najlepszych lokalizacji w której obejrzycie pokaz flamenco. Jest to elegancki, przestronny i przewiewny budynek, w którym będziecie czuć się komfortowo. Dodatkowo w ramach biletu będziecie mogli opcjonalnie wybrać się na drinka, kolację lub tapas. Koszt takiego wyjścia to około 200zł za osobę. Posiłki i napoje w zależności od wybranej rezerwacji mogą być w cenie.

Internetowe rozwiązania mają jeszcze jeden dodatkowy atut – najpóźniej 24 godziny przed planowanym występem, można anulować swoją rezerwację i otrzymać całkowity zwrot kosztów.
Więc jeśli coś pójdzie nie tak, nie po Waszej myśli, będziecie mogli anulować powyższe rezerwacje.

TABALOS

Nie trzeba jednak dysponować internetem i planować oglądania flamenco z dużym wyprzedzeniem. Można wybrać się na taki pokaz na miejscu, do jednego z sewilskich tabalos. Klubów czy eleganckich restauracji gdzie odbywają się pokazy flamenco. Przykładowo możecie obejrzeć pokaz w Los Gallos na Plaza Santa Cruz – tutaj wstęp na taki występ kosztuje 27 Euro.

Taniec flamenco

Taniec flamenco

Na tym samym placu znajdują się bary, między innymi El Tamboril. Tutaj można przysiąść z lampką jerez i czekać do późnego wieczora, kiedy to na pewno pokażą się tancerze. Może nie będą oni ubrani tak okazale jak na profesjonalnych występach, ale bez wątpienia klimat flamenco będzie zachowany. Ta opcja wyjdzie na pewno taniej, a być może przy okazji poznacie wielu fajnych ludzi i napijecie się przy tym co nieco lokalnych trunków.

ILE TO KOSZTUJE

Czy jednak za każdy pokaz flamenco należy zapłacić? Otóż nie. Można wybrać jeden z darmowych, często amatorskich występów, w jednej z knajpek Sewilli. Amatorski, nie znaczy gorszy i sami się możecie o tym przekonać odwiedzając jedną ze słynnych knajpek w okolicy. Jednym z takich miejsc jest La Carboneria. Występy tutaj odbywają się za darmo, a wyglądają na całkiem profesjonalne. Oprócz delektowania się lokalnymi potrawami, słuchając i oglądając flamenco, na koniec możecie zaopatrzyć się w płytę wykonawcy i wracać do tego wydarzania, ilekroć postanowicie ją przesłuchać.

FLAMENCO NA ULICACH SEWILLI

Flamenco można podziwiać również na ulicy. Często na Plaza de Espana – Placu Hiszpańskim, możecie oglądać występy całkowicie darmowe, nieodbiegające niczym występom płatnym. Tancerze często wybierają tą scenerię, gdyż jest to piękne miejsce, otoczone arkadami, z wnękami z ławkami wyłożonymi pięknymi kafelkami ceramicznymi.

Tutaj taneczny spektakl możecie oglądać szczególnie po południu, kiedy słońce już tak nie grzeje, a na ulicę wychodzi więcej tancerzy.
Bardzo ciekawy jest fakt, ze Sewilla przyciąga wielbicieli flamenco z całego świata. Co za tym idzie, w różnych występach możecie podziwiać nie tylko Hiszpanów, ale również tancerzy z Francji, Japonii, Grecji. Czy nawet tancerzy flamenco z Polski zakochanych w kulturze i tańcu flamenco.