Hiszpania numer NIE

JAK WYROBIĆ NUMER N.I.E.

Praktyczny poradnik jak wyrobić numer N.I.E. niezbędny do zakupu nieruchomości w Hiszpanii, ale także potrzebny do innych aspektów życia w Hiszpanii.
Hiszpania numer N.I.E. dla obcokrajowca. Jak uzyskać numer N.I.E w Hiszpanii i jak poprawnie wypełnić wniosek o numer obcokrajowca w Hiszpanii, czyli numer N.I.E.
Kupujesz nieruchomość w Hiszpanii? Otwierasz biznes w Hiszpanii? Przeprowadzasz się do Hiszpanii? Będziesz studiował w ES? Jeżeli tak, to potrzebujesz numeru NIE.

Aktualne informacje jak uzyskać i wyrobić numer N.I.E w ambasadzie Hiszpanii w Polsce lub ambasadzie Hiszpanii w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Irlandii, Szwecji i innych krajach Unii Europejskiej. Mieszkasz w jednym z tych krajów i szukasz informacji jak uzyskać numer Ni.I.E w Hiszpanii? Tu taj je znajdziesz. Ten numer jest niezbędny do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Poniżej znajdziesz aktualne informacje jak uzyskać numer N.I.E.

Przejdź do ofert nieruchomości Costa del Sol

Jesteś obywatelem Polski, przymierzasz się do zakupu nieruchomości w Hiszpanii? Mieszkasz w Polsce lub w innym kraju? Z pewnością potrzebujesz wyrobić numer N.I.E.

Jak wyrobić numer N.I.E.

Jak wyrobić numer N.I.E.

Informacje praktyczne jak wyrobić numer N.I.E. w Hiszpanii. Po co jest potrzebny numer NIE w Hiszpanii. Do czego się przydaje numer NIE podczas pobytu w Hiszpanii.
Informacje o różnych sprawach związanych z numerem NIE w Hiszpanii i jak wyrobić numer N.I.E.

CO TO JEST NUMER N.I.E

Numer N.I.E. często pisany bez kropek NIE – to skrót od hiszpańskich słów Número de Identificación Extranjeros czyli w tłumaczeniu na polski. To „Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca” w Hiszpanii. To numer identyfikacyjny potrzebny do wszelkich transakcji finansowych przeprowadzanych na terytorium Hiszpanii. W całej Hiszpanii, włącznie z Wyspami Kanaryjskimi, na Teneryfie, na Majorce i na innych wyspach na Balearach. Jakąkolwiek transakcję finansową będziesz chciał przeprowadzić w Hiszpanii, potrzebujesz numeru N.I.E.
Nie ma możliwości zakupu domu lub mieszkania w Hiszpanii bez ważnego numeru N.I.E

Przede wszystkim numer NIE jest potrzebny do zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

KIEDY WYROBIĆ NUMER N.I.E.

W czasie procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii dobrze by było abyś postarał się wyrobić numer nie w początkowym stadium poszukiwania nieruchomości. Już kiedy zaczniesz szukać nieruchomości i jesteś pewien że chcesz dom w Hiszpanii. Już wtedy warto rozpocząć kroki do wyrobienia numeru N.I.E.
Zyskamy wtedy na czasie. Bo kiedy znajdziemy już dom lub mieszkanie dla Ciebie, będziesz miał już gotowy numer N.I.E.

HOME MARBELLA WYROBI DLA CIEBIE NUMER N.I.E.

Pomożemy Ci w wyrobieniu numeru nie na miejscu w Hiszpanii.
Jednak jest inna możliwość wyrobienia numeru N.I.E.  Można go uzyskać w Polsce poprzez Ambasadę Hiszpańską na terenie naszego kraju.

Ważna informacja: w interesie naszych klientów, staramy się aby poniższe informacje na temat uzyskania numeru N.I.E były aktualne.
Jednak nie możemy zagwarantować że są one aktualne kiedy czytasz te informacje. Czasami prawo w Hiszpanii zmienia się.
Dlatego skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Poinformujemy Cię jakie dokumenty są potrzebne w chwili obecnej i jak uzyskać numer N.I.E w chwili obecnej.

Ważna informacja: Numer NIE to bardzo ważny dokument w Hiszpanii i uzyskujesz go raz na całe życie. Jest to odpowiednik naszego numeru PESEL czy numeru NIP w Polsce. Lub dla przykładu Social Security Number w Wielkiej Brytanii (potrzebny do legalnej pracy w United Kingdom).
Dlatego ważne jest aby trzymać go w bezpiecznym miejscu. Bo wierzcie mi, często go będziecie potrzebowali w Hiszpanii.
Np. do tak banalnych czynności jak zakup telefonu komórkowego czy podłączenia internetu do Waszego nowego domu w Hiszpanii.
A najlepiej jest nauczyć się swojego numeru N.I.E. na pamięć.

Numer N.I.E. także jest potrzebny do otwarcia konta w banku w Hiszpanii. Choć dla naszych klientów czasami otwieramy konto w banku bez gotowego numeru N.I.E.
Numer N.I.E. wyrabiamy dopiero w późniejszej fazie procesu kupna nieruchomości – po zarezerwowaniu nieruchomości przez naszego klienta.

Trzymaj numer N.I.E. w bezpiecznym miejscu w teczce z dokumentami. W miejscu, gdzie masz inne dokumenty dotyczące zakupu nieruchomości w Hiszpanii. np. razem z aktem własności nieruchomości

WYROBIENIE NUMERU N.I.E W HISZPANII SAMODZIELNIE

Jeżeli mówisz w języku hiszpańskim, osobiście możesz udać się na posterunek policji (Policia Nacional) i wyrobić sobie samemu numer NIE. Pod warunkiem że najbliższy posterunek policji w Hiszpanii, ma wydział dla obcokrajowców zajmujący się wyrabianiem tego dokumentu, czyli „Extranjeros”. Zwykle większe miasta na południu Hiszpanii w Andaluzji, mają takie oddziały. Np. Torremolinos, Fuengirola czy Malaga.

Zwykle potrzeba trochę cierpliwości i zwykle stoi się w kolejce. Odkąd sięgam pamięcią, aby wyrobić numer N.I.E. – zawsze były kolejki na Policji. Ale zwykle w jeden dzień można się uporać z wyrobieniem numeru N.I.E.
Pamiętaj tylko aby iść na policję jak najwcześniej rano. Czasami rozdawane są „numerki” dla stojących w kolejce. Dla zachowania porządku w kolejce.
Zwykle numer N.I.E. uzyskasz od ręki, po kilkudziesięciu minutach oczekiwania. Ale czasami trzeba czekać kilka tygodni na odbiór numeru N.I.E z Policji. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji w Hiszpanii i od ilości petentów na Policji. W kolejce, zwykle spotkasz podobnych sobie obcokrajowców, cierpliwie oczekujących na swoją kolejkę.

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO WYROBIENIA NUMERU N.I.E.

 • Musisz przynieść ze sobą na Policję:
 • ważny paszport
 • kopię paszportu
 • 2 zdjęcia paszportowe
 • wypełniony formularz – podanie (solicitud) o numer N.I.E.
 • pieniądze na opłacenie numeru N.I.E.

Ile kosztuje wyrobienie numeru N.I.E.? W tej chwili jest to koszt około 17,50€

NUMER N.I.E W HISZPANII WYROBIONY PRZEZ KOGOŚ INNEGO

Jeżeli nie chcesz czekać w kolejce (czasami czeka się kilka godzin) na Policji. Nie chcesz stresować się brakiem znajomości hiszpańskiego (z biegłym angielskim nie wszędzie się „przebijesz”).
I jeżeli chcesz uniknąć stresu i „biurokratów-urzędników”, można (warto!), zlecić wyrobienie numeru N.I.E. komuś innemu.
Np. naszej agencji nieruchomości lub innej osobie.
Bedą potrzebne te same dokumenty wymienione powyżej, czyli: ważny paszport, kopia paszportu, 2 zdjęcia paszportowe, wypełniony formularz – podanie (solicitud) o numer N.I.E., oraz pieniądze na opłacenie numeru N.I.E.

Oprócz tego będziesz musiał/a podpisać upoważnienie dla osoby która pójdzie za ciebie na Policję. To dosłownie jedna kartka papieru do podpisania, która upoważnia daną osobę aby Ciebie reprezentowała w uzyskaniu numeru N.I.E.
Zwykle jest to nasz prawnik lub reprezentant albo „gestor”.
Wyrobienie numeru N.I.E w ten sposób zwykle zabiera od 3 do 6 tygodnia (czasami krócej).
Oczywiście związane jest to z kosztem. Od 100€ do 200€.
Ale naprawdę warto. Zachęcamy każdego naszego klienta, aby poświecił te kilkadziesiąt euro i nie „wystawał” w kolejkach na policji. Naprawdę warto. Zrobimy to za Ciebie.

WYROBIENIE NUMERU N.I.E. W POLSCE

Jeżeli mieszkasz w Polsce i chcesz sam wyrobić sobie numer N.I.E również można to zrobić. I podobnie dotyczy to obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii lub Niemczech. Lub we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej. Osób które chcą zakupić nieruchomość w Hiszpanii. Można wyrobić numer N.I.E w Ambasadzie Hiszpanii we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Trzeba złożyć podanie o numer N.I.E podając powód dla którego starasz się o Número de Identificación Extranjeros. Zwykle otrzymanie numeru N.I.E zajmuje kilka tygodni. Warto zadzwonić do ambasady hiszpańskiej i zapytać się ile w chwili obecnej czeka się na numer N.I.E.

Dokumenty jakie będziesz potrzebował do wyrobienia numeru N.I.E przez ambasadę hiszpańską to:

 • dowód osobisty lub paszport
 • kopia paszportu lub dowodu osobistego
 • wypełnione podanie – formularz o numer N.I.E
 • zaadresowana koperta do siebie ze znaczkiem

Koperta zostanie użyta do wysłania numeru N.I.E na Twój domowy adres.
Coraz częściej Numer N.I.E jest wysyłany mailowo przez ambasady hiszpańskie w całej Europie. Warto zadzwonić i uzyskać aktualne informacje jak wygląda w tej chwili proces doręczenia numeru N.I.E .do petenta.
Zadzwoń lub napisz do ambasady i zapytaj się o szczegóły wyrobienia numeru N.I.E w chwili obecnej. Nie zawsze informacje podawane na stronach internetowych są aktualne.

FORMULARZ WNIOSEK O WYDANIE NUMERU NIE

Tak wygląda wniosek – solicitud – o wydanie numeru N.I.E w Hiszpanii.

Podanie o numer NIE w Hiszpanii

Podanie o numer NIE w Hiszpanii

TŁUMACZENIE WNIOSKU O WYDANIE NUMERU N.I.E

Poniżej prezentujemy tłumaczenie poszczególnych słów z wniosku o wydanie numeru N.I.E. w Hiszpanii

 1. 1er Apellido: Nazwisko
 2.  2 Apellido: Drugie nazwisko – wpisz jeżeli posiadasz drugie nazwisko. Jeżeli nie, zostaw to pole puste.
 3.  Nombre: Imię (upewnij się dobrze iż podajesz to samo imię co w paszporcie)
 4. Fecha de Nacimiento: Data urodzenia (dwie cyfry dla dnia i dla miesiąca)
 5. Lugar de Nacimiento: Miejsce urodzenia
 6. Sexo: Płeć – dla mężczyzny (Hombre), a dla kobiety (Mujer). Zakreśl krzyżykiem właściwe
 7. Estado Civil: Stan cywilny. Litera „S” dla kawaler/panna lub litera „C” dla żonaty/mężatka
 8. Pais de Nacimiento: Kraj urodzenia
 9. Pais de Nacionalidad: Obywatelstwo
 10. Nombre del Padre: Imię ojca
 11. Nombre del Madre: Imię matki
 12. Domicilio en Espana: Adres w Hiszpanii
 13. Localidad: Miasto, CP: kod pocztowy, Provincia: prowincja

SECTION II

Powód złożenia wniosku
Economic, Professional lub Social (zaznacz „professional” jeżeli zamierzasz podjąć pracę lub „social” w przypadku kupna nieruchomości w Hiszpanii)

SECTION III

Domicilio a efectos de notificaciones
Zostaw puste
Podpisz się na dole wniosku w okienku „firma de solicitante”

ORYGINAŁ NUMERU N.I.E.

Tak w tej chwili wygląda „oryginał” numeru N.I.E. w Hiszpanii. Jak pisaliśmy wcześniej, ważne jest abyś oryginał tego dokumentu przechowywał w bezpiecznym miejscu. Zdziwisz się jak często numer NIE będzie Wam potrzebny w Hiszpanii. Szczególnie jeżeli zamierzacie kupić tu mieszkanie lub dom i spędzać w Hiszpanii więcej czasu niż tylko wakacje. Przyda się do doprowadzenia energii elektrycznej do nowego domu w Hiszpanii, do podłączenia rachunków za prąd i wodę do nowej nieruchomości w Hiszpanii. Czy w końcu do zakupu samochodu w Hiszpanii, albo zapisania dziecka do szkoły lub do przedszkola w Hiszpanii.

Numer NIE w Hiszpanii

Numer NIE w Hiszpanii

Na Policji dostaniesz kilka kopii numeru N.I.E.
Ale warto jest zrobić sobie dodatkową kopię i mieć ją zawsze przy sobie. Dobrze jest też znać na pamięć numer N.I.E.
Zobaczysz jak szybko Ci się przyda, po przeprowadzce do Andaluzji.

slajd1
KUPUJESZ LUB SPRZEDAJESZ?
Skontaktuj się ze mną. Spełnij swoje marzenia i odkryj co Andaluzja i Marbella ma do zaoferowania z ekskluzywnego rynku nieruchomości. Dom, willa lub apartament z widokiem na morze. Dobre, solidne inwestycje na Costa del Sol.
slajd1
KUPUJESZ LUB SPRZEDAJESZ?
Skontaktuj się ze mną. Spełnij swoje marzenia i odkryj co Andaluzja i Marbella ma do zaoferowania z ekskluzywnego rynku nieruchomości. Dom, willa lub apartament z widokiem na morze. Dobre, solidne inwestycje na Costa del Sol.

previous arrow
next arrow