Benalmadena w Hiszpanii zwiedzanie i atrakcje
12.05.2019

ZWIEDZANIE I ATRAKCJE BENALMADENY

Benalmadena to miasto w południowej Hiszpanii, zamieszkiwane przez około 70 tysięcy mieszkańców, jednak w okresie wakacyjnym, z racji atrakcji turystycznych, liczba ta powiększa się wielokrotnie.
Miasteczko graniczy na północy z Torremolinos i znajduje się niecałe 20 kilometrów od centrum Malagi. W ten sposób całkiem niedaleko lotniska możecie trafić na wspaniały nadmorski kurort, który do dziś zachował uroki andaluzyjskiego miasteczka.

Benalmadena

Benalmadena

TROCHĘ HISTORII BENALMADENA

Okolice Benalmadena zamieszkiwane były już w czasach bardzo odległych, jednak największy rozwój miasta zanotowano w okresie panowania Maurów w tej części Europy. Sama rekonkwista nie zatrzymała rozwoju miasta, rozwój znacznie wyhamował dopiero w 1485 po włączeniu tych terenów do Królestwa Kastylii. Wówczas wystąpiło wiele klęsk żywiołowych i miasto było wielokrotnie ograbione przez piratów. Dynamiczny rozwój miasta można datować na przełom XVIII i XIX wieku, kiedy miasto stało się ośrodkiem przemysłu papierniczego, ale również uprawy winorośli. W latach 60-tych ubiegłego wieku Benalmadeny nie ominął boom turystyczny. To właśnie rozwój turystyki miał ostateczny wpływ na aktualny wygląd miasta.

20KM OD MALAGI

Dziś Benalmadena to nadmorski kurort, położony zaledwie 20 kilometrów od Malagi i 40 kilometrów od Marbelli. Najczęstszymi gośćmi miasta są Brytyjczycy, którzy często kupują tu nieruchomości, aby przyjeżdżać tu do swojego letniego domu lub nawet osiąść na stałe. W Puerto Marina, czyli miejscowym porcie, cumują jednak statki i jachty z całego świata. Port dwukrotnie, w 1995 i 1997 roku nazwano mianem najpiękniejszego portu na świecie. Ten port zbudowano w 1979 roku i przy budowie skorzystano z motywów andaluzyjskich, ale również indyjskich i arabskich.

PORT W MIEŚCIE

Przygotowano tutaj ponad 1000 miejsc do cumowania łodzi i trzeba przyznać, że zdarza się, że w sezonie ciężko jest znaleźć wolne miejsce. Wokół portu znajdziecie dziesiątki sklepów, restauracji i knajpek, a także klubów. Puerto Marina to nie tylko miejsce cumowania łodzi, ale również centrum gastronomiczne, a także centrum lokalnych atrakcji. Jeśli macie ochotę na zabawę na nartach wodnych, przejażdżkę motorówką, wycieczkę morską, czy przelot paralotnią nad miastem, wszystko to na pewno znajdziecie w Puerto Marina. Wypożyczycie tutaj łódkę, kajak, będziecie mogli ponurkować lub pożeglować. Puerto Marina to nie tylko port, ale również centrum sportu wodnego i wszelkich atrakcji turystycznych. Jeszcze inną atrakcją w Puerto Marina jest Mississippi Willow – amerykański statek, odrestaurowany, będący dziś barem i restauracją, a wieczorem klubem nocnym.

PLAŻE W BENALMADENA

Wszystkie te atrakcje znajdują się nie tylko w samym porcie, ale również na plaży, otaczającej cały port. Plaża Malapesquera jest doskonale wyposażona, wysoko oceniana za jakość i komfort, za co nagradzana jest co roku od 1987 roku odznaczeniem Błękitnej Flagi. Na plaży znajdują się prysznice i toalety, jest możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli plażowych. Plaża ma 700 metrów długości i 50 metrów szerokości, jest to plaża głównie usypana z ciemnego, gruboziarnistego piasku, typowego dla tej części Hiszpanii. Ale znajdziecie na niej również fragmenty porośnięte bujną zielenią. Wokół plaży porozstawiane są kioski i knajpki, w których możecie posilić się w razie potrzeby.

W Benalmadena znajduje się również kilka innych plaż. Dla każdego znajdzie się coś co może polubić. Są to 400-metrowa plaża Bil Bil, nieco dłuższa 500-metrowa Playa Santa Ana, czy Playa Melilleros i Playa Torrevigia, które odpowiednio mają 300 i 100 metrów długości. Na każdej z tych plaż znajdują się prysznice i toalety, możecie wynająć leżaki i parasolei na pewno nie będziecie narzekali na brak stoisk z jedzeniem i napojami, które są poustawiane blisko każdej z tych plaż.

Hiszpania Benalmadena

Hiszpania Benalmadena

SEA LIFE BENALMADENA

W bezpośredniej bliskości portu znajduje się Akwarium Sea Life Benalmadena. Nie lada gratka nie tylko dla najmłodszych. W tym miejscu poznacie dziesiątki morskich zwierząt, jak koniki morskie, meduzy, setki kolorowych ryb, a także kolorowych płazów. Akwarium podzielone jest na różne strefy, w których poznacie różne gatunki zwierząt. W jednej ze stref czeka na Was na przykład 500 gatunków płaszczki. Wspaniałą atrakcją jest Tunel de Tiburones, czyli tunel rekinów, dzięki któremu staniecie twarzą w twarz z groźnym morskim drapieżnikiem. Bilety dla gości powyżej 10 roku życia kosztują 16 Euro, dla młodszych 13,50 Euro, tyle samo zapłacą seniorzy, jeśli jednak zdecydujecie się na zakup biletów przez internet, każdy z tych biletów będzie kosztował 12,50 Euro. Akwarium otwarte jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00. Należy pamiętać jednak, że ostatnie wejście do akwarium może być najpóźniej pół godziny przed jego zamknięciem.

ZAMEK

W Benalmadena znajdziecie również wiele ciekawych, choć niekoniecznie zabytkowych budowli. Jedną z takich budowli jest Castillo de Colomares, budynek, który z nazwy jest zamkiem, z wyglądu go również przypomina, jednak nigdy nie był siedzibą królów ani książąt. Zamek powstał w latach 1987 – 1994. Jest to zamek – pomnik, wzniesiony na cześć Krzysztofa Kolumba. Na 1500 metrach kwadratowych architektura nawiązuje do stylu bizantyjskiego, gotyckiego, a także romańskiego i mauretańskiego. W zamku zbudowano maleńką kapliczkę i mauzoleum, które w założeniu w przyszłości miało być miejscem spoczynku Krzysztofa Kolumba. Jednak na tą chwilę pozostaje to jedynie w fazie założeń. Inną ciekawą budowlą jest Zamek El Bil Bil, z charakterystyczną czerwoną elewacją. Zamek zbudowany jest w stylu mudejar, ma zaokrąglone okna, kolorowe mozaiki. Zamek stoi na skwerze z palmami, a wieczorem jest specjalnie oświetlony, co daje mu magiczny wygląd.

WIEŻE

W Benalmadena znajdziecie również prawdziwe zabytkowe budowle, są to między innymi dawne wieże strażnicze. Torre Bermeja – wieża w pobliżu Puerto Marina, pochodząca z XIV wieku, Torre Quebrada – postawiona na przełomie XIV i XV wieku, oraz Torre del Muelle, inaczej zwana Torre de Benalmadena – wzniesiona w XVI wieku.

FIESTY LOKALNE

Jak będziecie w Benalmadena, być może traficie na jedną z tutejszych fiest. Warto w nich wziąć udział lub chociaż obejrzeć z bliska. Są to kolorowe, pełne muzyki i radości wydarzenia, na które lokalna społeczność czeka cały rok. Jedną z takich fiest jest „La Fiesta del Corpus Cristi”, czyli obchody Bożego Ciała. Dzień przed procesją mieszkańcy tworzą prawdziwy dywan z kwiatów, po którym będą szli uczestnicy procesji. Podczas Bożego Ciała nie brakuje innych, pobocznych imprez, podczas których słychać dużo muzyki, widać wielu kolorowych, tańczących ludzi.

Inną fiestą jest Festividad de San Juan, czyli Ogniska świętego Jana. Święto to obchodzi się podczas pierwszej letniej nocy, z 23 na 24 czerwca. Uczestnicy podczas fiesty rozpalają ogniska na plażach Benalmadeny, chodzą po rozżarzonych węglach. Ma to związek z tym, że kiedyś wierzono, że ogień ma magiczną moc i dodaje energii słońcu.

Trzy tygodnie później 15 i 16 lipca obchodzone jest święto Valadilla de la Virgen del Carmen, największe święto na cześć Maryi. Ulicami, a także przez morze niesiony jest duży posąg Matki Boskiej. Jest to bardzo ciekawe widowisko, szczególnie dla osób, które tego jeszcze nie widziały.

Pobyt w Benalmadena może, ale nie musi zakończyć się na plaży. Oprócz korzystania z dobrodziejstwa tutejszej aury i licznych plaż dostosowanych do turystów. Możecie spędzić ten czas bardzo aktywnie i nie będziecie tego żałować.