Czego nie powie Ci agent nieruchomości w Hiszpanii
21.02.2023

Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości w Hiszpanii? Twoi znajomi już kupili mieszkanie lub tani apartament na Costa del Sol lub gdzieś na Costa Blanca w południowej Hiszpanii? Też marzysz o takiej zagranicznej inwestycji w zagraniczne nieruchomości? Zanim podejmiesz decyzję o takim wydatku pieniędzy, przeczytaj informacje poniżej. Jak w rzeczywistości wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii i późniejsze utrzymanie, oraz koszty związane z eksploatacją posesji w Hiszpanii. 

Zakup nieruchomości w Hiszpanii jako inwestycja

Jeżeli myślisz o zakupie mieszkania lub domu pod wynajem, jako o inwestycji która ma przynosić dla Ciebie dochody z wynajmu, to raczej nie bierz pod uwagę takiej opcji zakupu. Mimo tego iż agenci nieruchomości w Hiszpanii będą Ci mówili iż wynajem w Hiszpanii jest bardzo dobry i z wynajmem nie ma najmniejszego problemu.
W Hiszpanii wynajem nieruchomości jest niezwykle kiepski i niezwykle problematyczny.
Z kilku powodów o których piszemy poniżej na bazie własnych doświadczeń na przestrzeni ostatnich 15 lat na hiszpańskim rynku nieruchomości. Czy zdecydujesz się na takie ryzyko i taki zakup to już Twoja sprawa. Ale chcę abyście byli świadomi pewnych spraw o których agenci nieruchomości nie mówią swoim potencjalnym klientom. A w euforii oglądania, słońca i „napalenia się” na jakieś mieszkanie czy dom, łatwo o tym zapomnieć. Nieraz przyda się kubeł zimnej wody na głowę.

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii – cała prawda

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo „słaby”. Po prostu nieruchomości w Hiszpanii wynajmuje się tanio! Inaczej jej po prostu nie wynajmiesz i będzie stała pusta miesiącami. Nie spodziewaj się wysokich zwrotów z wynajmu w Hiszpanii!
Mimo iż drogo ją kupisz, to szybko się zorientujesz że miesięczny wynajem jest „nędzny”. Agenci i sprzedający będą Ci wmawiali iż tak nie jest, ale sam się przekonasz za ile wynajmiesz swoje nowe mieszkanie czy dom w Hiszpanii.

Koniecznie przeczytaj: jak działa Urząd Skarbowy w Hiszpanii a Polacy i Ukraińcy w Hiszpanii

Hiszpania nie ma „tradycji” solidnych inwestycji i ludzie tam niewiele inwestowali w nieruchomości pod wynajem. Szczególnie jeżeli chodzi o południe Hiszpanii i lokalizacje nieruchomości na wybrzeżach takich jak Costa del Sol i Costa Blanca – właśnie w miejscach, gdzie najwięcej kupują obcokrajowcy w Hiszpanii.
To nie jest bogaty kraj mimo wszystko i wynajmy w Hiszpanii po prostu są tanie, niewspółmierne do kosztu zakupu i cen sprzedaży nieruchomości.

Hiszpańskie prawo nie sprzyja kupującym

Kolejna ważną rzeczą o której należy wspomnieć i to chyba najważniejsza informacja dla potencjalnego nabywcy (czytaj inwestora) to brak sprzyjającego prawa dla właściciela nieruchomości, który wystawia swoją posesję na wynajem po zakupie z nadzieją na zyski z wynajmu.
Hiszpańskie prawo chroni najemcę a nie właściciela! To „socjalistyczna” (czytaj kiepska … beznadziejna) polityka państwa. Jeżeli najemca po kilku miesiącach okaże się złym lokatorem i przestanie Ci płacić czynsz, będziesz mieć ogromne kłopoty z jego wypędzeniem z Twojej nieruchomości! To są faktu o których nie mówią agenci nieruchomości w Hiszpanii Polakom zainteresowanym zakupem mieszkania w Hiszpanii!

Jeżeli lokatorem okaże się -nie daj Boże – kobieta w ciąży lub rodzina z Albanii, Kosowa, Maroka lub z Ukrainy z małymi dziećmi – zapomnij o Twoim mieszkaniu! Latami możesz dochodzić swoich praw w hiszpańskim sądzie i nie wiadomo kiedy odzyskasz swoją posesję. Nie możesz odciąć im prądu bo wylądujesz w więzieniu. Nie możesz odciąć im wody bo to nielegalne. Wpędzisz się w ogromne problemy na wiele, wiele lat. Będziesz musiał poszukać sobie dobrego hiszpańskiego prawnika wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości i stawiać się w sadzie, oraz dochodzić swoich spraw.

Potencjami lokatorzy wiedzą o tym

Będziesz czuł się jak przestępca, a nie jak zdesperowany właściciel domu lub mieszkania, który chce odzyskać swoją nieruchomość za którą zapłaciłeś ciężko zapracowaną gotówka. Lub nie daj Boże – wziąłeś kredyt hipoteczny w Hiszpanii! Który będziesz spłacał przez następne 25 lat.
Najgorsze jest to, iż potencjalni lokatorzy i osoby szukające ogłoszeń wynajmu nieruchomości w Hiszpanii wiedzą to i doskonale wiedzą jak wykorzystywać hiszpański system na swoja korzyść. Oczywiście nie piszemy tu iż wszyscy najemcy są nieuczciwi. Być może dopisze Ci szczęście iż podpiszesz umowę najmu z solidnym lokatorem i będzie Ci płacił czynsz co miesiąc bez żadnego problemu.

Hiszpania nieruchomości tanio

Hiszpania nieruchomości tanio

Ale hiszpański system jest stworzony z korzyścią dla osób które nie mają własnej nieruchomości i które szukają wynajmu nieruchomości. Nie „beneficjuje” on inwestora w nieruchomości. Co probuję Wam przekazać w tym artykule, to to iż większość osób w Hiszpanii wie jaki jest tutejszy system i często go wykorzystują. Ponieważ wiedzą, iż nic im nie grozi kiedy nie zapłacą czynszu, a właściciel tak naprawdę niewiele może zrobić i dopiero przez sąd będzie mógł domagać się swoich praw.

Co to jest „Ocupas” w Hiszpanii

To nie koniec. Kolejną sprawą o której nie powie Ci agent nieruchomości w Hiszpanii jest takie „ciekawe zjawisko” o nazwie „ocupas”. To słowo z języka hiszpańskiego. Oznacza zasiedzenie/zajęcie/zamieszkanie bezprawne nieruchomości. A oznacza to to, iż niezamieszkałe nieruchomości w Hiszpanii są okupowane (zamieszkiwane) przez osoby które bezprawnie wejdą (czytaj włamią się) do Twojej nieruchomości i zamieszkają sobie w niej podczas Twojego pobytu w Polsce lub w innym kraju. Tak, to bardzo częste przypadki w ostatnich latach o których rozpisują się portale internetowe i prasa, nie tylko hiszpańska. Zmora dla zagranicznych właścicieli nieruchomości w Hiszpanii. Od właścicieli tanich mieszkanek w Hiszpanii, po właścicieli luksusowych willi w Hiszpanii.

Ponownie słabe prawo w Hiszpanii. Taki osobnik lub osobnicy włamują się do Twojej wakacyjnej nieruchomości i zaczynają w niej mieszkać. Jeżeli nie zorientujesz się w porę iż ktoś obcy jest w Twojej posiadłości to hiszpańskie prawo pozwala tym osoba na zostanie w Twojej nieruchomości. I nie ma łatwego sposobu pozbycia się ich. Jeżeli są to bezdomni lub osoby z biednych krajów szukające schronienia to ponownie tylko przez hiszpański sąd będziesz musiał dobiegać się swoich spraw i będziesz mógł odzyskać swoją posesję. Flustrujące sprawy prawda? Ale taka jest rzeczywistość na hiszpańskim rynku nieruchomości.

Kraty w hiszpańskich oknach

Zadajesz sobie pytanie. A może i agentowi nieruchomości który żwawo oprowadza Cie po kolejnych posesjach wystawionych na sprzedaż. Dlaczego tu są wszędzie kraty w oknach i drzwiach? Dlaczego tyle krat, które czasami nie wpuszczają słońca do dusznej i ciemnej nieruchomości?
Czy tu jest tyle włamań do posesji? Czy tu kradną na potęgę? Mój Boże gdzie ja jestem? U nas w Polsce nie ma krat w nieruchomościach. Now może z wyjątkiem niektórych lokali handlowych i kantorów wymiany walut w zapyziałych miasteczkach na wschodzie Polski i na Podkarpaciu …
Ponownie drapię się po głowie i pytam sam siebie … Czy zamierzam kupić nieruchomość we właściwym kraju …? Pozwólcie że jeszcze się zastanowię nad takim wydatkiem pieniędzy na zakup zagranicznej nieruchomości.
Odpowiedź na swoje wątpliwości znajdziesz w powyższych rozdziałach naszego artykułu na temat rzeczywistości kupna nieruchomości w Hiszpanii. Masz wątpliwości? Masz inne zdanie? Byłeś, oglądałeś, ale w końcu nie kupiłeś. Koniecznie napisz do naszej agencji nieruchomości i skontaktuj się z naszymi agentami na miejscu w Hiszpanii.

Powiązany temat: zainteresowani zakupem nieruchomości w Hiszpanii