Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii
06.04.2019

Rachunki i koszty utrzymania w Hiszpanii. Ile tak naprawdę wynoszą koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii. Czy istnieją jakieś koszty ukryte, o których nie dowiesz się od agenta lub od agencji nieruchomości w której kupujesz swoją hiszpańską nieruchomość? W euforii zakupu domu lub mieszkania w Hiszpanii często moi klienci zapominają jakie koszty stałe wiążą się z utrzymaniem posesji w Hiszpanii. Trzeba o nich pamiętać. W różnych regionach Hiszpanii wygląda to różnie. Gdzieś jest taniej, a gdzieś jest drożej – to zrozumiałe. Ale warto mieć chociaż podstawową wiedzę ile wyniesie mnie miesięcznie utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii. W naszym artykule skupimy się na Andaluzji i na wybrzeżu Costa del Sol.

Po jego przeczytaniu będziesz miał ogólną wiedzę jakie elementy składają się na koszty utrzymania domu w Hiszpanii na przestrzeni całego roku kalendarzowego.

Jesteś już właścicielem nieruchomości na Costa del Sol. Jesteś po sfinalizowaniu transakcji zakupu, po notariuszu i po podpisaniu aktu własności nieruchomości. Prawdopodobnie w ręku masz kopię aktu własności nieruchomości. W zdecydowanej większości przypadków na oryginał aktu własności nieruchomości czeka się do 2 miesięcy. Nie ma to takiego znaczenia, ale warto pamiętać o tym żeby odebrać oryginał aktu własności nieruchomości od agencji przez którą kupowałeś/kupowałaś dom lub mieszkanie. Albo od prawnika który przeprowadzał Twoją transakcję zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Dobrze jest mieć oryginał „Escritury” w rękach.

KOSZ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Najprawdopodobniej pierwszym rachunkiem do zapłacenia który otrzymasz pocztą tradycyjną będzie rachunek za energię elektryczną. W Hiszpanii jest kilka firm „sprzedających” energię elektryczną. Na przykład na Costa del Sol w większości lokalizacji „króluje” hiszpańska Endesa, a na wybrzeżu Costa Blanca to hiszpańska Iberdrola. W tej chwili w Hiszpanii jest mnóstwo firm do wyboru, a inne regiony mają swoich „providerów”. Czy można i czy warto zmieniać firmę dostarczającą energię do mojego mieszkania? Powiem Wam że raczej nie warto. W reklamach piszą ze możesz zaoszczędzić do 20% rocznie, itd, itp. Telewizyjne reklamy też zachęcają. Bełkot komercyjny wiadomo … walka o klienta ….

TAk wygląda Rachunek za energię elektryczną w Hiszpanii

Rachunek za energię elektryczną w Hiszpanii

Ale jeżeli nie mieszkasz na stałe w Hiszpanii nie warto się w to „bawić”.
Osobiście po 20 latach w Hiszpanii, nigdy nie zmieniłem swojego dostarczyciela energii elektrycznej i na razie tego nie planuję.

RACHUNEK ZA PRĄD

Jak kalkulowany jest rachunek za prąd. W zasadzie podobnie jak w Polsce, płacimy za zużyte kilowaty, plus stałą taryfę za utrzymanie sprzętu dostarczającego energię elektryczną do naszego domu w Hiszpanii. Ile kosztuje kilowat energii elektrycznej w Hiszpanii w tej chwili? Dla przykładu cena kilowata w Endesa wynosi 0.1255 €/kWh. A cena prądu w Iberdrola wynosi 0.139278 €/kWh. (cena aktualna na kwiecień 2019). Uwaga. Do wyboru w tych firmach jest kilka planów i taryf, gdzie cena trochę się zmieni. np jeżeli wybierzesz plan, gdzie taryfa w nocy będzie niższa. Jeżeli chcesz wniknąć w temat, trzeba iść albo do biura Iberdroli lub Endesy. Albo internetowo znaleźć informacje i przejść na plan który Tobie najbardziej odpowiada.

Warto sobie ściągnąć aplikację na telefon. Większość firm dostarczających prąd w Hiszpanii ma już aplikacje mobilne, gdzie będziesz kontrolował swoje rachunki za prąd w Hiszpanii. Jeżeli pojawią się problemy warto iść do najbliższego biura danej firmy i załatwić sprawę z urzędnikiem przy biurku. Jeżeli nie znasz hiszpańskiego, nie szkodzi. Zwykle większość pracowników mówi w języku angielskim w Endesa czy w biurach Iberdrola w Hiszpanii. Np. jeżeli wyłączą Ci prąd podczas Twojej nieobecności, bo długo nie przyjeżdżałeś do swojej nieruchomości. Albo w gorszym wypadku kiedy ściągną Ci licznik, bo naprawdę długo Cię nie było w Twojej hiszpańskiej nieruchomości. A na koncie było niewystarczająco środków lub zero euro.
To tyle jeżeli chodzi o energię.
Aha, ważna sprawa. W Hiszpanii często nie ma dostępu do liczników energii elektrycznej. Np. jeżeli mieszkasz na urbanizacji, licznik na prąd może być w pomieszczeniu do którego klucze ma tylko zarządca nieruchomości lub firma zarządzająca osiedlem/urbanizacją.

PORADA PRAKTYCZNA

W Hiszpanii nie spisuje się liczników energii elektrycznej. Teraz wszystko odbywa się drogą elektroniczną i do Ciebie przychodzi tylko rachunek za prąd który należy uregulować.

Porada praktyczna. Dla Ciebie, jeżeli nie mieszkasz na stałe w Hiszpanii, a posiadasz tu tylko dom lub mieszkanie, najlepszą opcją będzie „podłączenie” rachunku za prąd do swojego konta bankowego w hiszpańskim banku. Wtedy sami będą sobie ściągać co miesiąc z Twojego konta należności za zużytą energię elektryczną. A do Ciebie na maila będzie przychodził wyciąg ile wynosu rachunek za prąd, za dany miesiąc. Nie zdziw się że któregoś miesiąca przyjdzie wyższy rachunek za prąd niż w innych miesiącach. Niektórzy dostarczyciele energii elektrycznej w Hiszpanii stosują „wyrównania” za poprzedni miesiąc. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię, sprawdź rachunek on- line. Lub po prostu sprawdź czy przypadkiem ktoś w Twojej nieruchomości „nie rezyduje” podczas Twojej nieobecności w Hiszpanii.

Rachunek za zużycie wody w Hiszpanii

Rachunek za zużycie wody w Hiszpanii

Rachunki za prąd w Hiszpanii, jak oczywiście wszędzie na świecie, są uzależnione jaką nieruchomość posiadasz w Hiszpanii. Jeżeli jest to willa z basenem, posiadająca centralną klimatyzację i z dużym metrażem, naturalnie rachunek będzie wyższy niż jeżeli posiadasz apartament 80m2 w bloku lub apartamentowcu. Zwykle najwięcej prądu „żre” pompa basenowa i bojler na ciepłą wodę, albo ogrzewanie podłogowe w domu, jeżeli takowe posiadasz i z niego korzystasz.

Ważne. Jeżeli kupiłeś nieruchomość od dewelopera dodatkowym kosztem jaki poniesiesz, będzie koszt założenia nowych liczników w nieruchomości. Obciążany tym kosztem jest nowy właściciel. Lepiej jeżeli „załatwi” Ci to deweloper od którego kupujesz nieruchomość. Możesz zaoszczędzić parę euro robiąc to samemu, ale – wierzcie mi – nie warto. W tej chwili taki koszt to około 500€ dla domu szeregowego na średniej klasy urbanizacji. Jeżeli będzie to willa lub dom jednorodzinny koszt może dochodzić do 1000€. Ale uwaga, to też różni się w zależności od lokalizacji i regionu Hiszpanii.

KOSZTY UTRZYMANIA NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII – WODA

Drugi rachunek jaki otrzymasz po zamieszkaniu w Twojej nowej hiszpańskiej nieruchomości będzie rachunkiem za wodę. Zwykle przychodzi on co 2 miesiące, ale to też różni się w zależności od regionu. Inaczej jest w Madrycie, inaczej w San Sebastian, a inaczej na Costa del Sol czy na Costa Blanca. Poniższy schemat pokazuje ceny za wodę za metr sześcienny w poszczególnych prowincjach kraju. Łatwo zorientujesz się w cenach za wodę w swoim regionie gdzie mieszkasz lub gdzie posiadasz swoją rezydencję.
Generalnie cena wody w Hiszpanii rośnie z roku na rok. Ale nie jest to jakiś rachunek i koszt utrzymania nieruchomości, który będziesz dotkliwie odczuwał w portfelu. W Polsce woda chyba jest droższa niż w Hiszpanii. Podobnie jak benzyna na stacji benzynowej. To są dopiero ja… prawda? Bez komentarza ….

Cena wody w Hiszpanii. Rachunek za wodę

Cena wody w Hiszpanii

W rachunku za wodę jest także zawarty koszt wywozu śmieci w Twojej lokalizacji, oraz koszt oświetlenia ulicy.

Co do kosztów za wywóz śmieci to nie jestem pewien jak jest w innych regionach kraju. Czy jest to też wliczane do rachunku za wodę. Ograniczam się do przekazania informacji jak jest u mnie, czyli na Costa del Sol. Rachunek za wodę przychodzi co 2 miesiące. Także można go „podłączyć” do swojego konta w banku i kontrolować wydatki obserwując ile mi ściągnęli za wodę w tym miesiącu. To w zasadzie tyle co do kosztów za zużycia wody w Hiszpanii.

CZYNSZ ZA UTRZYMANIE NIERUCHOMOŚCI

Jeżeli kupiłeś nieruchomość na urbanizacji czyli na osiedlu. Nie ważne czy na osiedlu zamkniętym czy nie. Musisz się liczyć z miesięcznymi opłatami. Jest to tzw. „comunidad” lub „gastos de la comunidad”. W zależności od standardu urbanizacji, jej lokalizacji i położenia, koszty te różnią się diametralnie. W tanich lokalizacjach taki czynsz może wynosić śmieszne 30€ miesięcznie. Są urbanizacje gdzie czynsz wynosi 1200€, 1500€ i więcej. Ale średni czynsz na wysokiej klasy urbanizacji przy morzu w Andaluzji na Costa del Sol wynosi w granicach 700€ miesięcznie. A czynsz w urbanizacji powiedzmy na Costa Blanca – kosztuje zaledwie 250€ na rok.

W różnych urbanizacjach czynsz płaci się różnie. Czasami jest pobierana opłata co miesiąc, co kwartał, albo co pół roku. Znam takie urbanizacje gdzie czynsz ściągają tylko raz w roku. I tu także warto „podłączyć” sobie ten rachunek do swojego hiszpańskiego konta i kontrolować koszt utrzymania nieruchomości przez internet. Jeżeli nie będziesz płacił czynszu na czas, wylądujesz na czarnej liście i prawdopodobnie wywieszą Twoje nazwisko w gablotce na klatce schodowej lub na tablicy ogłoszeń danej urbanizacji. Jakie konsekwencje grożą za niepłacenie czynszu w Hiszpanii? W ekstremalnym przypadku podadzą Cię do sądu i po wyroku sądowym będą ściągali od Ciebie należności za „comunidad”. Lepiej do tego nie doprowadzić i płacić wszystkie rachunki na czas.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII

I na koniec ostatni koszt związany z utrzymaniem nieruchomości w Hiszpanii. Jest to podatek od nieruchomości – czyli sławne I.B.I w Hiszpanii. Zwykle rachunek przychodzi pod koniec roku, w październiku w większości przypadków. Jest to podatek katastralny, czyli odpowiednik naszego polskiego podatku od nieruchomości który uiszczamy rok w rok. Nie lubisz urzędów skarbowych? Ja też nie.
Ile kosztuje ten podatek? To znowu zależy od Twojej lokalizacji gdzie posiadasz swoją hiszpańską nieruchomość. Są droższe i tańsze lokalizacje. Zobacz w moich ofertach sprzedaży. W większości ofert jest podany koszt podatku I.B.I

Ale nie we wszystkich ofertach, ponieważ nie zawsze właściciel nieruchomości który dał swoją nieruchomość do sprzedaży przedstawia na czas wyciąg/ rachunek I.B.I. za ostatni rok. Wiadomo – jak to w każdym kraju . Jak kalkulowany jest ten podatek? Lepiej w to nie wnikać i nie przysparzać sobie dodatkowego bólu głowy. Lepiej po prostu to zapłacić i mieć spokój. Jedno jest pewne. Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić państwu. A co dalej robią elity rządzące danym krajem z naszymi pieniędzmi  – lepiej nie wnikać.

Tak generalnie wyglądają w zasadzie wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości w Hiszpanii. I to musisz brać pod uwagę podczas kupowania domu w Hiszpanii. Nie jest to żadna „filozofia” i większość informacji o których napisałem powyżej pokrywa się z kosztami utrzymania nieruchomości w innych krajach. Ale mam nadzieję że choć trochę przybliżyłem Wam ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii.
Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do mnie. Odwiedź zakładkę Kontakt i napisz do mnie maila.