Szpital Costa del Sol
25.04.2019

SZPITAL COSTA DEL SOL

Przed Wami wakacje, wszystko już spakowane? Poza kremem z filtrem nie zapomnijcie o książeczce zdrowia i karcie EKUZ – Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oby nigdy Wam się nie przydało ani jedno ani drugie, ale warto mieć je przy sobie.
Wasz pobyt w Hiszpanii na pewno będzie wspaniałym przeżyciem, które będziecie wspominać latami i dzięki temu chętnie tu wracać.

Szpital Costa del Sol w Hiszpanii

Szpital Costa del Sol w Hiszpanii

Nikt nigdy nie spodziewa się najgorszego, jednak jak mawia polskie przysłowie „lepiej na zimne dmuchać, niż się gorącym sparzyć”. Dlatego też warto wiedzieć gdzie znajduje się miejsce, w którym uzyskamy niezbędną pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Oczywiście punkty pierwszej pomocy znajdują się na wielu plażach, często też w kompleksach hotelowych.

W wielu miejscach znajdziecie też większe punkty medyczne lub skontaktujecie się z lekarzem. Może się jednak okazać, że niezbędne będzie skorzystanie ze szpitala w Hiszpanii. I trzeba będzie poznać hiszpańską służbę zdrowia od podszewki i na własnej skórze.

HOSPITAL COSTA DEL SOL DOJAZD I ADRES

Jeśli Wasz urlop spędzacie w Marbelli to udajcie się do Hospital Costa del Sol.

Szpital Costa del Sol znajduje się 7 kilometrów na wschód od miejscowości Marbella, wyjeżdżając w kierunku Fuengirola.

Hospital Costa del Sol znajduje się przy głównej drodze A-7, dzięki czemu łatwo do niego dojechać.
Szpital znajduje się na wysokości urbanizacji Los Monteros, pod adresem Autovia A-7 km 187, 29603 Marbella. Hiszpania
Jeśli musicie podać współrzędne GPS, wpiszcie +36° 30′ 25,51″, -4° 49′ 36,39″.

SZPITAL PUBLICZNY

Szpital jest organizacją zdrowia publicznego należącą do Systemu Zdrowia Publicznego w Hiszpanii. Otworzono go w grudniu 1993 roku jako ówczesny pilotażowy projekt hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Od samego początku szpital z powodzeniem oferuje wydajne i wysokiej jakości usługi medyczne. Wszystkie założenia projektu udało się zrealizować, zatrudniono specjalistów o wysokich kwalifikacjach i o wielu specjalizacjach. Wiele działań w szpitalu poparto wyróżnieniami i akredytacjami zewnętrznymi.

Szpital dziś należy do La Agencia Sanitaria Costa del Sol – Agencji Zdrowia Costa del Sol. Oprócz Szpitala Costa del Sol, należą do niej szpital HAR de Benalmadena, oraz Szpital w Mijas Costa.
Zasięg terytorialny szpitala Costa del Sol to gminy Marbella, Mijas, Ojen, Fuengirola, oraz Benahavis, Casares, Estepona, Istan i Manilva.

Obszar ten zamieszkuje prawie 405 tysięcy mieszkańców, a często z usług szpitala korzystają również turyści tłumnie odwiedzający tą część Hiszpanii.
Nic więc dziwnego, że aby zapewnić sprawną obsługę pacjentów, oraz leczenie na wysokim poziomie w wielu specjalizacjach. W szpitalu pracuje ponad 1.600 pracowników opieki zdrowotnej. A wśród nich polscy lekarze w Hiszpanii.

ODDZIAŁY SZPITALA

Szpital Costa del Sol to szpital ogólny z oddziałem położniczym. Znajduje się tu 550 łóżek, a na oddziale położniczym średnio rodzi się tu setka dzieci miesięcznie. Szpital oferuje szeroki wachlarz usług medycznych takich jak medycyna wewnętrzna – potocznie mówiąc udacie się tutaj do internisty w przypadku najczęstszych problemów zdrowotnych, które mogą Wam doskwierać podczas Waszego urlopu.

Sala operacyjna w szpitalu

Sala operacyjna w szpitalu

Pozostałymi oddziałami szpitala są kardiologia, pulmonologia, gastrologia, hematologia kliniczna, pediatria i neonatologia, onkologia, nefrologia, rehabilitacja i intensywna opieka medyczna. Znajduje się tu także tzw. ostry dyżur, czynny całą dobę, który również może okazać się niezwykle pomocny. Jeśli niespodziewanie przytrafi Wam się coś złego lub zachoruje, któryś z członków rodziny, zarówno dziecko jak i dorosły.

Szpital zajmuje się również zabiegami chirurgicznymi, do których należą chirurgia ogólna i trawienna, okulistyka, dermatologia, urologia, ortopedia i traumatologia, a także anestezjologia i terapia bólu. Są to oddziały, z którym prawdopodobnie potencjalny turysta nie będzie miał styczności. W szpitalu znajduje się również ambulatorium, w którym przeprowadzane są usługi diagnostyczne takie jak analiza kliniczna, hematologiczna czy radiologiczna. 

W szpitalu przeprowadzane są takie zabiegi jak bronchoskopia, echobronchoskopia, gastroskopia, kolonoskopia, enteroskopia, ultrasonografia endoskopowa, cystoskopia czy fibrolaryngoskopia.
Jeśli zajdzie taka potrzeba zrobicie prostą spirometrię, ergometrię, EKG, Holter i USG. Nikt nie planuje swojego urlopu razem z planowaniem założenia Holtera czy zrobienia spirometrii. Jednak powinniście być spokojni, jeśli któraś z tych usług będzie niezbędna, szpital je oferuje i nie będziecie odsyłani do innego miasta.

Z TŁUMACZEM LUB BEZ

Personel szpitala w większości jest hiszpańskojęzyczny, ale wielu lekarzy i pozostałych pracowników mówi również po angielsku. W szpitalu zatrudnieni są również anglojęzyczni tłumacze, ponieważ wiadomo, że około 15% pacjentów i gości szpitala to osoby niemówiące po hiszpańsku. W szpitalu przebywają również wolontariusze, którzy podejmują się tłumaczenia, najczęściej można ich spotkać między godziną 10:00 a 20:00.

Wolontariusze są różnych narodowości, porozmawiacie tu nie tylko po angielsku, ale również po niemiecku, duńsku, fińsku, czy holendersku. Dzięki wysokim kwalifikacjom personelu, a także dzięki najnowszym technologiom, szpital prowadzi kompleksową, spersonalizowaną opiekę zdrowotną najwyższej jakości. 

PARKOWANIE SAMOCHODU PRZY SZPITALU

Z informacji praktycznych, to znajduje się tu kilka bezpłatnych parkingów, niestety często przepełnionych, a także podziemny, płatny parking, który kosztuje 2,10 Euro za pierwszą i 1,55 Euro za każdą kolejną godzinę.

DOJAZD AUTOBUSEM DO SZPITALA

Można tu również dojechać komunikacją miejską z dworca w Marbella, skąd regularnie kursują autobusy. A także z okolicznych miejscowości, jak na przykład Estepona, z której autobusy dojeżdżają dwa razy dziennie. Godziny odwiedzin w szpitalu są od 13:00 do 21:00, w tych godzinach zaparkowanie w okolicy poza płatnymi parkingami graniczy wręcz z cudem.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tu centrala telefoniczna, dzięki której znając numer pokoju i lokalizację łóżka – czy jest przy drzwiach, czy przy oknie – możecie połączyć się z pacjentem, na telefon przy jego łóżku.

PAŃSTWOWA OPIEKA ZDROWOTNA W HISZPANII

Powszechnie wiadomo, że państwowa opieka zdrowotna w Hiszpanii jest na wysokim poziomie i dostępna dla wszystkich, którzy podlegają pod hiszpański system zdrowotny. Turyści spoza Hiszpanii również mogą korzystać ze szpitala Costa del Sol w Marbella. Aby skorzystać w usług szpitala, będąc obywatelem Polski lub innego europejskiego kraju, warto mieć kartę EHIC – European Health Insurance Card, w Polsce znana jako EKUZ – Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta zastąpiła starą kartę W111 wydawaną w 2006 roku.

mierzenie cisnienia

PRZYJEDŹ Z KARTĄ

Karta EKUZ lub inaczej EHIC uprawnia do korzystania z usług medycznych w stanach nagłych, częściowo refundowanych lub całkowicie nieodpłatnie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Szwajcarii. Karta jest bezpłatna i można ją wyrobić dla siebie i swoich bliskich przez internet na oficjalnej stronie EHIC lub w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli nie macie takiej karty lub nie macie uprawnień do darmowego lub częściowo refundowanego skorzystania z usług, będziecie oczywiście mogli za nie zapłacić i skorzystać z płatnego leczenia. Oprócz karty EHIC w szpitalu będziecie potrzebowali ważnego paszportu lub innego dokumentu ze zdjęciem.

GODZINY OTWARCIA SZPITALA

Warto też wiedzieć, że główne drzwi szpitala otwierane są o 7:00, zamykane o 23:00, a ostry dyżur pracuje 24 godziny na dobę.
Specjaliści przyjmują od 8:00 do 22:00, a wspomniane godziny odwiedzin hospitalizowanych pacjentów to 13:00 – 21:00.