Almeria w Andaluzji zwiedzanie i atrakcje
19.05.2019

ZWIEDZANIE ALMERII

Leżenie plackiem na plaży przez cały urlop to nie Wasza bajka? Wolicie wypoczynek połączony z aktywnością i zwiedzaniem? Jeśli tak to polecamy urlop w pięknej miejscowości Almeria.

Nie jest to najlepsze miejsce na zakup nieruchomości w Andaluzii, tak popularne jak Costa del Sol czy Costa Blanca, jednak warto poznać ten region Hiszpanii ze względu na walory turystyczne.

Almeria

Almeria

Wśród ciekawych zabytków Almerii znajduje się Alcazaba, czyli fortyfikacja wybudowana w 955 roku. Niegdyś był to kompleks fortyfikacji obronnych i pałacowych.

Jest to druga co do wielkości tego typu twierdza w całej Hiszpanii i jak się przekonacie góruje ona nad miastem. Przez ponad 1000 lat Alcazaba pełniła również funkcję cmentarza. Niestety dziś w znacznym stopniu jest zniszczona na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło Alemrię w 1522 roku.

Dzisiaj znajdziecie w tym miejscu piękne ogrody w stylu arabskim, z licznymi fontannami, sadzawkami. Także zadbanymi drzewami, krzewami i żywopłotami, które otoczone są wysokimi na pięć metrów murem.

Inną budowlą militarną jest Muralla de Jairan znajdująca się na wzgórzu Cerro de San Cristobal, czyli twierdza pochodząca z XI wieku. Są tu również Castillo de San Cristobal, znajdujący się przed Alcazaba, a także wieże Torre del Homenaje, czyli Wieża Hołdu. Torre de la Polvora – prochownia, oraz Torre de la Noria. Wszystkie te budowle zachowują swój charakter do dziś.

NAJWAŻNIEJSZE MUZEA W ALMERII

W Almerii znajdują się również liczne muzea. Jednym z nich jest El Museo de Sismologia, czyli muzeum sejsmologii, w którym prezentowane są dziesiątki sejsmologicznych narzędzi używanych od 1911 roku. Muzeum to można odwiedzić jedynie po wcześniejszym umówieniu się. Kolejnym ciekawym muzeum jest Museo Arqueologico de Almeria, muzeum archeologiczne, które powstało w 1933 roku.

Muzeum zostało ufundowane częściowo z funduszy miasta, ale w dużej części też z darowizny Luisa Sireta, który był jedną z ważniejszych postaci archeologii europejskiej. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty od 9:00 do 21:00, oraz w niedziele od 9:00 do 15:00.

Inne ciekawe muzeum w Almerii to Refugios subterraneos de Almeria – muzeum związane z wojną domową. Do jego utworzenia wykorzystano podziemne schrony, które wybudowano, aby miejscowa ludność mogła się ukryć przed niebezpieczeństwem. Dziś można je odwiedzić, jak również zobaczyć przedmioty i dokumenty z tamtych czasów, czy obejrzeć salę operacyjną z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Muzeum otwarte jest od wtorku do czwartku, a także w niedzielę w godzinach 10:30 – 13:30. W piątki i soboty muzeum otwierane jest w godzinach 10:30 – 13:30, a także od 17:00 do 20:00.

Jeszcze innym godnym polecenia muzeum jest La Faluca Almariya – śmiało można powiedzieć, że to jedno z ciekawszych muzeów w Almerii. Faluca Almariya to replika mauretańskiego statku z X wieku. Ekspozycje muzealne podzielone zostały na kilka tematów, wszystkie związane z Hiszpanią i Morzem Śródziemnym. Także X-wiecznym portem kalifatu Al-Andalus, XI-wiecznym miasteczkiem Al-Mariyya, oraz dzisiejszej Almerii.

KATERA W ALMERIA

Jednak najważniejszym zabytkiem w miejscowości Almeria jest XVI wieczna katedra – Catedral de la Encarnación de Almeria. Ta zabytkowa katedra znajduje się w samym sercu starego miasta. Została ona zbudowana w stylu późnego gotyku i renesansu. Katedra początkowo nie miała służyć tylko jako świątynia, ale również jako masywna twierdza. Mająca bronić miasto przed najazdami Maurów, oraz atakami piratów. Budowę katedry rozpoczęto w 1522 roku po decyzji  biskupa Almerii – Fray Diego Fernandes de Vilalan.

Decyzję o budowie katedry podjęto po tym jak trzęsienie ziemi zniszczyło poprzednią świątynię. Projekt nowej katedry przypisuje się Diego Syloe, choć do tej pory nie ma stuprocentowej pewności, że to on jest autorem projektu.

Jako, że katedra miała być twierdzą obronną przed niespodziewanymi atakami z zewnątrz, budowla została wyposażona w wieże i okna strzelnicze. Twierdza ma płaski dach i przypory ścian, co miało na celu obronę budowli przed atakami. Budowę zakończono 42 lata później, w 1564 roku, wprowadzając do budowli w stylu gotyckim nieliczne elementy renesansu. Większość umocnień Katedry powstała przed 1620 rokiem, kiedy występowało wiele ataków piratów z Algierii na hiszpańskie wybrzeże.

Po tych atakach katedra została jeszcze bardziej dozbrojona, w 1625 roku  odnowiono wieże obronne i zakupiono nową broń. Kolejne zmiany dotyczyły już jedynie budowli jako świątyni, nie jako fortyfikacji obronnej i nastąpiły one już w neoklasycyzmie.

Almeria Hiszpania

Almeria Hiszpania

Wstęp do katedry jest niestety płatny i kosztuje 5 euro. Ale jest to cena, którą warto zapłacić za obejrzenie najważniejszego zabytku Almerii. Ale uwaga, jeśli przyjedziecie tutaj z grupą zorganizowaną, za wstęp zapłacicie mniej – 3 euro od osoby. Usługi przewodnika są dodatkowo płatne, ale cenę ustala się już na miejscu indywidualnie z przewodnikiem. Wejścia do katedry odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:30 i od 16:00 do 17:00, oraz w soboty od godziny 10:00 do 13:30.

KOŚCIÓŁ SANTIAGO

Jeśli interesują Was inne zabytki sakralne, zajrzyjcie do renesansowego kościoła Santiago. Wybudowanego w 1522 roku i kaplicy San Juan zbudowanej na bazie dawnego meczetu. Wzorowanego na tym w Kordobie, z X i XI wieku. Architektura Almerii potrafi zachwycić niejedną osobę. Jeśli tu będziecie na pewno będziecie spacerować wąskimi uliczkami, przestronnymi placami, ciekawą roślinnością miejską i wspaniałymi knajpkami wśród zabytkowych kamieniczek.

Zjecie tu wiele andaluzyjskich specjałów lub napijecie się na przykład sangrii, aby orzeźwić się gorącego dnia.

KIEDY JECHAĆ DO ALMERIA

Jeśli jesteśmy już przy pogodzie, na pewno nie zaskoczy Was fakt, że od czerwca do października temperatury mogą tu osiągać 27-29 stopni Celsjusza. Trochę chłodniejsza jest wiosna i późna jesień, zimą natomiast temperatury osiągają tu 16 stopni Celsjusza. Latem temperatura wody wynosi około 23 stopni Celsjusza, to skłania wielu turystów do turystyki plażowej.

PLAŻE W ALMERIA I OKOLICACH

A samej Almerii znajdziecie kilka fajnych plaż, takich jak Cala Raja, Playa Cabo da Gata, Playa Los Escullos – plaża z ciemnym piaskiem i wspaniałymi widokami. Czy zaciszna, bez żadnych udogodnień, całkiem na uboczu Playa Isleta del Moro i wiele innych. W bezpośredniej bliskości Almerii na pewno spodobają się Wam sąsiednie miejscowości jak Roquetas de Mar, San Miguel de Cabo da Gata czy Suan Juan de los Terros, gdzie sprzedaje się nieruchomości w Hiszpanii dla obcokrajowców.

Ale jeśli będziecie w okolicy Almerii, będzie ładna pogoda i wszystko w okolicy już obejrzycie. Na pewno warto skusić się na nieco dłuższą podróż i kierować się około 70 kilometrów na wschód, w okolice miejscowości Carboneras. Bowiem tu znajduje się jedna z najpopularniejszych plaż tego regionu, dzika plaża – Playa de los Muertos – czyli plaża umarłych. Dziś wbrew nazwie nie znajdziecie tam żadnych umarłych, jednak przed laty, to właśnie tu trafiały ciała rozbitków, niesionych prądami morskimi.

Plaża położona jest w obrębie parku krajobrazowego, dostęp tu jest mocno ograniczony, a plaża jest zupełnie niezubranizowana. Na miejscu czeka Was prawie kilometrowa plaża, z białym, delikatnym piaskiem. Widoki w tym miejscu są nieprzeciętne, a okoliczne, bardzo specyficzne skały, dodają temu miejscu uroku.