Konto w banku w Hiszpanii jak otworzyć
07.04.2019

Konto w banku w Hiszpanii. Jak otworzyć po raz pierwszy konto w banku w Hiszpanii. Ranking banków w Hiszpanii dla obcokrajowca inwestującego w Hiszpanii w dom lub apartament.

KONTO W BANKU A KUPNO NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII

Jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu nieruchomości w Hiszpanii, będziesz potrzebował hiszpańskiego konta w banku. Nie ma takiej możliwości że chcesz kupić mieszkanie lub dom w Hiszpanii, a nie posiadasz konta w banku w Hiszpanii.

Przykład z życia wzięty: Pan Kowalski chce kupić willę na Costa del Sol. Mój klient. Posiada środki pieniężne zgromadzone na koncie Mbank w Polsce. Resztę oszczędności posiada w banku w Szwajcarii. Willę którą chce kupić Pan Kowalski sprzedaje Pan Smith z Wielkiej Brytanii. Pan Kowalski mówi do mnie podczas negocjowania ceny że przeleje całą kwotę za willę Panu Smith ze swojego konta w Mbanku i z konta w Szwajcarii na jego konto w Wielkiej Brytanii.
Nie! Takiej możliwości nie ma.

Każda transakcja sprzedaży i kupna nieruchomości w Hiszpanii musi „przejść” przez Hiszpanię i przez hiszpański system bankowy. Czyli każdy przelew z zagranicy do Hiszpanii i z Hiszpanii za granicę, odbywa się przez bank w Hiszpanii.

Euro hiszpania bank

EURO-HISZPANIA-BANK FOTO

Po kryzysie z 2008 roku banki hiszpańskie dość mocno zaostrzyły kryteria, nie tylko do przyznawania kredytów hipotecznych. Także nadzór nad przelewami z zagranicy do Hiszpanii i z Hiszpanii za granicą. Z powodów wszystkim wiadomych. Czyli prania brudnych pieniędzy i lokowania pieniędzy w rajach podatkowych.

Jeżeli masz pieniądze w jednym z krajów w tzw. rajach podatkowych np. na Kajmanach czy Brytyjskich Wyspach Dziewiczych lub w Panamie, podczas zakupu nieruchomości w Hiszpanii, będziesz musiał podpisać dokument iż pieniądze na zakup nieruchomości w Hiszpanii NIE pochodzą z raju podatkowego. Więcej w tym temacie – poinformuję Cię na miejscu w Hiszpanii.

„Z BANKAMI NIE WYGRASZ”

Ale wracając do wątku. Chcesz kupić dom w Hiszpanii – potrzebujesz otworzyć konto w banku w Hiszpanii. Jak się do tego zabrać? Poradzę też jaki najlepiej bank w Hiszpanii wybrać.
Wiadomo jak to z bankami – nigdy „z nimi nie wygrasz”. Ale jakiś bank trzeba mieć w Hiszpanii.
Po roku 2008 pozmieniała się wszystko w Hiszpanii. Banki zaostrzyły kryteria i wzmogły systemy bezpieczeństwa. A także zaostrzyły kryteria komu można otworzyć konto w banku. „Suma sumarum” nie jest to jakaś zawiła procedura, ale poniżej wyjaśniam jak to się odbywa w Hiszpanii.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup ze mną, wspólnie pójdziemy do banku otworzyć konto i „poprowadzę Was za rękę” przez całą procedurę otwierania konta bankowego w Hiszpanii.
Mimo wszystko procedura otwarcia konta w banku w Hiszpanii i tak jest zdecydowanie prostsza i łatwiejsza niż w innych krajach Unii Europejskich i na świecie. Także w Polsce.

JAKI BANK WYBRAĆ W HISZPANII

W Hiszpanii istnieje ponad 170 instytucji finansowych oferujących usługi bankowe. Ty jako klient na nieruchomości w Hiszpanii będziesz potrzebował prostego, zwykłego konta do opłat za media (prąd, woda, czynsz, podatek od nieruchomości). Oraz do przelewania środków z Polski czy z innego kraju do Hiszpanii i vice versa.

W Hiszpanii banki dzielą się generalnie na dwa typy: bancos i cajas. Bancos to są narodowe instytucje, natomiast Cajas to bardziej lokalne bank. Trudno powiedzieć, które są lepsze, a które gorsze. Czasami o wyborze decyduje to, że mamy po prostu bliżej do tego banku.

Lub kogoś znamy w danym baku lub ktoś nam zarekomendował osobę lub dyrektora w banku.
Jeżeli kupujesz na Costa del Sol warto zdecydować się na Caja, których jest zwykle więcej w danej lokalizacji. Mają więcej oddziałów i mniej kolejek.
Wszystkie Bancos i Cajas mają wersje on-line i aplikacje na telefony w języku angielskim. Także infolinie i „customer service” w języku angielskim również.

NAJWIĘKSZE BANKI W HISZPANII

  • BBVA
  • Santander / Banco Popular
  • Sabadell
  • Bankia
  • ING Direct
  • Bankinter
  • La Caixa

Czy można konto w banku w Hiszpanii otworzyć przez internet? Teoretycznie tak, praktycznie nie. Ale jeżeli chodzi o przelewy i międzynarodowy „banking” warto poszukać w internecie. Z pewnością już masz jakąś ulubioną i sprawdzoną aplikacje do transferów międzynarodowych. Osobiście polecam Transferwise. Jest też nowy bank internetowy z łatwą procedurą otwierania konta – nazywa się Bunq. Z resztą pewnie sami wiecie najlepiej.

BANCO CZY CAJA

Cajas w Hiszpanii to bardziej lokalne banki, inwestujące w lokalną infrastrukturę i generalnie bardziej przyjazne obcokrajowcom po raz pierwszy przyjeżdżających do Hiszpanii.
Większość personelu w bankach mówi w języku angielskim. A czasami trafi się na Polaka lub Polkę pracującą w lokalnej branży.

JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBA DO OTWARCIA KONTA W HISZPAŃSKIM BANKU

– dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport) /miejcie lepiej paszport ze sobą
numer N.I.E. (número de identificación de extranjeros) ten pomogę Ci wyrobić na miejscu
– adres (albo adres w Polsce, albo adres nieruchomości którą kupujesz w Hiszpanii)
– informacje o zatrudnieniu lub prowadzeniu działalności gospodarczej

Proszę pamiętać iż część dokumentów, np. informacje o zatrudnieniu lub o prowadzeniu biznesu będzie w innym języku.
Czasami potrzebne jest tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego, potwierdzone Apostylem/Apostille (hiszp. Apostilla). Czyli notarialne poświadczenie dokumentu. To potrzebne jest zwykle – choć nie zawsze – do starania się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii.

ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE KONTA BANKOWEGO W HISZPANII

Koszty utrzymania konta w Hiszpanii kształtują się w zależności od banku. Zwykle za utrzymanie konta zwykłego (cuenta corriente) to koszt od 15€ do 30€ rocznie. Czasami bywa to trochę więcej i opłaty ściągają co kwartał lub co pół roku. Podczas otwierania konta w banku ze mną będziesz miał to wyjaśnione „czarno na białym” ile dokładnie będzie kosztowało utrzymanie Twojego konta w Hiszpanii.

Zobacz także kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Są też dodatkowe opłaty za np. kartę kredytowa (tarjeta de crédito) czy kartę debetową (tarjeta de débito). Spodziewaj się też opłat za wyciąganie gotówki z bankomatu innego niż twój bank w Hiszpanii.
Są to koszty od 0,50€ do 3€. Dobrze jest sprawdzić w kilku bankach i porównać opłaty zanim zdecydujesz się na konkretny bank.
Zobacz także informacje koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii.

OTWARCIE KONTA W BANKU PRZED PRZYJAZDEM DO HISZPANII

Jak pisałem powyżej, teoretycznie można otworzyć konto w banku w Hiszpanii przed Twoim przyjazdem. Robimy to czasami dla naszych klientów, jeżeli zdecydują się na zakup nieruchomości np. przez internet i chcą zarezerwować dany apartament/willę/dom.
Przesyłacie wtedy do nas dokumenty, a my otwieramy Wam konto w banku.

Konto pozostaje nieaktywne aż do Twojego przyjazdu do Hiszpanii. Do momentu kiedy przyjedziesz do Hiszpanii i podpiszesz wszelkie dokumenty potrzebne do jego otwarcia.

Po otwarciu konta przez nas, możesz już wysłać pieniądze na swoje konto, choć pozostaje ono nieaktywne.
Dostaniesz już swój numer konta do przelewów na swoje konto, ale będzie ono dopiero aktywne po Twoim przyjeździe i podpisaniu dokumentów.

GODZINY OTWARCIA BANKÓW W HISZPANII

Zwykle banki w Hiszpanii są otwarte od 9.00 do 14.00. Najlepiej jeżeli mówisz po hiszpańsku. Jeżeli nie, zwykle jest osoba mówiąca po angielsku w każdym oddziale na Costa del Sol.

Zobacz cały artykuł: godziny otwarcia banków w Hiszpanii i kultura pracy w Hiszpanii. Jak różni się hiszpański styl pracy od innych krajów w Europe i na świecie.

Ale jeżeli zdecydujesz się na zakup nieruchomości z nami, wspólnie idziemy do banku i otwieramy konto dla Ciebie.
Numer konta powinieneś dostać od razu. Także dostęp internetowy do konta. A na kartę debetową zwykle się czeka do 5 dni roboczych.

JAK PŁACIĆ W HISZPANII

Karty kredytowe i karty debetowe są bardzo popularne w Hiszpanii. W każdym zakątku kraju znajdziesz mnóstwo bankomatów i placówek banków lub Cajas. Coraz popularniejsze są karty zbliżeniowe i karty z chipem. W przypadku użycia karty zbliżeniowej w transakcji powyżej 20€ będziesz musiał wbić PIN. Wszędzie oczywiście są akceptowane zagraniczne karty kredytowe i debetowe.

Praktycznie wszędzie w Hiszpanii zapłacisz kartą kredytową lub debetową. Ale dobrze jest mieć przy sobie gotówkę w euro. Na wypadek gdy „wylądujesz” w jakieś wiosce w środku nocy. Np. po imprezie suto zakrapianej lokalnym alkoholem.
Płacenie czekami w Hiszpanii praktycznie nie istnieje. Przyznam się że nigdy nie widziałem płacenia czekiem w sklepie w Hiszpanii.

Zainteresuje Cię także: 10 największych banków w Hiszpanii

TRANSFER PIENIĘDZY Z ZAGRANICY DO HISZPANII

Banki – oczywiście – a jakby inaczej – pobierają opłaty za transfer pieniędzy za granicę. Jeżeli chcesz wysłać pieniądze z hiszpańskiego konta za granicę, spodziewaj się opłat w wysokości od 3€ do 15€.
To też zależy od kwoty jaką chcesz przelać. Musisz sprawdzić dokładnie w swoim banku. I także spodziewaj się niekorzystnego kursu swojego banku w Hiszpanii.
Np. jeżeli będziesz przelewał euro na złotówki do banku w Polsce nie zdziw się.
Dlatego rekomenduję nowe aplikacje, a szczególnie Transferwise. Warto porównać opłaty i kurs wymiany.