Wycieczka do Kadyksu co zwiedzić i zobaczyć
10.05.2019

KADYKS W HISZPANII

Kadyks – zwiedzanie i atrakcje miasta. Zabytkowy Kadyks to piękne miasto, będące najstarszym miastem w tej części Europy. Potocznie nazywa się go Hawaną Andaluzji. Swoją drogą kubańska Hawana jest miastem partnerskim Kadyksu. Jeśli wybierając się do Hiszpanii, moglibyście odwiedzić tylko jedno miasto i musielibyście wybrać bez zastanawiania się – śmiało wybierzcie Kadyks. Podczas pobytu w Andaluzji i na Costa del Sol na poszukiwaniu nieruchomości warto się tam wybrać na minimum 2 dni.

Kadyks w Hiszpanii

Kadyks w Hiszpanii

Z KART HISTORII KADYKSU

Około 1100 roku p.n.e. Fenicjanie założyli w tym miejscu Gadir – najstarsze miasto nie tylko w południowej Hiszpanii, ale w ogóle w tej części Europy. Do około 500 roku p.n.e. miasto było pod władaniem Kartaginy. W 206 roku p.n.e. zostało przejęte przez Cesarstwo Rzymskie, podczas którego władania nastąpił niesamowity rozkwit gospodarczy. Sielankę przerwało zniszczenie miasta przez Wizygotów w V wieku n.e.

Dwieście lat później, w 711 roku miasto dostało się w ręce Maurów. W 1262 roku Kadyks przeszedł w ręce władców Kastylii. Dalsze losy miasta były równie burzliwe, miasto atakowali piraci, najeżdżały floty Anglii i Holandii. A w XIX wieku miasto oblegały wojska Napoleona.
Tak burzliwe dzieje i bardzo odległa historia miasta sprawiają, że to najstarsze miasto zachodniej Europy jest perełką Andaluzji. Kadyks to urokliwe miasto, które może pochwalić się nie tylko pięknymi, słonecznymi plażami, ale przede wszystkim wspaniałymi zabytkowymi zabudowaniami. Które to podczas zwiedzania zapierają dech w piersiach.

OTOCZONE WODĄ

Uroku miastu dodaje jego położenie, na wąskim półwyspie między Oceanem Atlantyckim, a zatoką, miasto otoczone jest wodą. Kiedyś można było się tu dostać jedynie od strony wody lub przez niewielki przesmyk od strony lądu, przechodząc przez bramę Puerta de Tierra. Dziś brama ta tworzy granicę pomiędzy nowym miastem a częścią zabytkową.

Puerta de Tierra, czyli “Drzwi Ziemi” to wjazd do miasta ustawiony przy fragmentach murów obronnych wraz z zespołem bram. Znajdziecie tutaj mały plac i fontannę. Mury obronne pochodzą z XVI wieku, a wieża stojąca przy Puerta de Tierra z XIX wieku. Masywne mury otaczające stare miasto zostały wybudowane po 1596 roku, kiedy to miasto zostało zrabowane przez hrabiego Essex  – Francisa Drake`a.
Aby w przyszłości zapobiec podobnym atakom, wybudowano mury obronne.

Brama ozdobiona jest herbem Kastylii, a bo obu bokach bramy znajdują się figury obu patronów miasta. Świętego Germanusa i świętego Serwandusa.

ZAMEK SANTA CATALINA

Inną budowlą obronną jest Castillo de Santa Catalina – fortyfikacja wybudowana na kamiennych klifach, wysunięta wgłąb morza, na końcu plaży La Caleta. W XVII wieku twierdza była wojskowym więzieniem, a dziś odbywają się w tym miejscu liczne wydarzenia kulturalne. Wstęp do wnętrz fortecy jest bezpłatny i odbywa się codziennie w godzinach 11:00 do 19:00. Inną fortyfikacją na końcu plaży La Caleta jest Castillo de San Sebastian, położony na małej wysepce. Do fortu prowadzi promenada. Tutaj również wstęp jest bezpłatny, fort można zwiedzać codziennie od 9:30 do 17:00.

Spacerując wąskimi uliczkami natkniecie się nie tylko na radosnych mieszkańców, liczne małe knajpki i uznane restauracje.

KOŚCIÓŁ ORATORIO DE SAN FELIPE NERI

W Kadyksie znajdziecie przepiękne zabytkowe budowle, a wśród nich Oratorio de San Felipe Neri, wspaniały barokowy kościół. Ten kościół jest ważny dla Hiszpanów nie tylko dlatego, że jest to piękna i zabytkowa świątynia. Jest to miejsce, w którym podpisano pierwszą hiszpańską konstytucję 19 marca 1812 roku, unieważnioną jednak w 1823 roku.

Kościół można zwiedzać od wtorku do piątku od godziny 10:30 do 14:00 i od 16:30 do 20:00, w soboty od 10:30 do 14:00. A także w niedziele od 10:00 do 13:00.
Wstęp kosztuje 3 Euro dla osób dorosłych, połowę tej kwoty zapłacą seniorzy i dzieci powyżej 10 roku życia. Młodsze dzieci mogą zwiedzić świątynię gratis.

IGLESIA DE SANTA CRUZ

Bardzo ładnym kościołem w Kadyksie jest Iglesia de Santa Cruz, zwany również jako Catedral Viaje – czyli Stara Katedra. Wybudowano ją w miejscu dawnego meczetu. Podczas najazdu hrabiego Essex w 1596 roku została prawie całkowicie spalona, dziś możecie oglądać jej XVII-wieczną rekonstrukcję, a z zabytkowych elementów katedry zachował się jedynie gotycki portal.

Kościół otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do soboty od 9:30 do 12:30, oraz od 18:00 do 19:30. Ze względu na duże zainteresowanie turystów, w wakacje kościół otwierany jest jedynie podczas mszy.

CATEDRAL NUEVA

Prawdziwą wisienką na torcie w Kadyksie jest Catedral Nueva, Nowa Katedra, budowana od XVIII wieku. Budowę katedry zakończono w 1853 roku. Ta monumentalna budowla miesza ze sobą elementy neoklasycystyczne z barokowymi. Wnętrze podzielone jest kolumnami na trzy nawy, kaplice boczne, oraz transept, czyli nawę poprzeczną.

W nawie głównej znajduje się chór wykonany z mahoniowego drewna w 1697 roku przez Augustina de Perei. W katedrze znajduje się grób Manuela de Falli, a także muzeum z monstrancjami, w której możecie podziwiać między innymi 4-metrową monstrancję Antonia Suareza – Custodia de Milion.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty od 10:00 do 15:00. W katedrze można również wejść na wieżę i obejrzeć wspaniałą panoramę miasta. Zwiedzanie katedry, muzeum i wieży jest płatne, osoba dorosła płaci 6 Euro, osoby poniżej 25 roku życia 4 Euro, a seniorzy 5 Euro.

MUSEO DE CADIZ

Bardzo ciekawym muzeum, które możecie odwiedzić będąc w Kadyksie jest Museo de Cadiz przy Plaza de Mina. Znajdziecie tutaj setki zabytków i artefaktów, takie jak antyczne rzeźby i sarkofagi. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona sztuce. Wejście do muzeum jest bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej, pozostali turyści muszą zapłacić 1,5 Euro za wstęp. Muzeum zamknięte jest w poniedziałki, a od wtorku do soboty czynne od 9:00 do 21:00, w niedziele i święta do 15:00.

KIEDY JECHAĆ DO KADYKSU

Wiemy już co zwiedzić, czas na trochę informacji o klimacie i rekreacji. Temperatury w tym miejscu latem osiągają 28 stopni Celsjusza, wówczas temperatura wody przekracza 22 stopnie Celsjusza.Najchłodniej jest w styczniu, kiedy temperatura wynosi średnio 12 stopni Celsjusza.

Kadyks

Kadyks

Od marca do maja, a także w październiku i listopadzie jest tu nadal ciepło, ale nie jest upalnie, pogoda wręcz wymarzona. Kadyks zwiedza się idealnie przez cały rok, bo na dobrą sprawę słońca może brakować co najwyżej w zimowe miesiące.

Z racji wspaniałej aury, nie tylko spacery w bryzie morskiej po tym niewielkim półwyspie mogą zapaść Wam w pamięć.

PLAŻE W KADYKSIE

Znajdziecie tutaj również wspaniałe plaże, takie jak Playa de la Victoria, z delikatnym złotym piaskiem, która liczy aż 3000 metrów długości. Inną plażą, dużo dłuższą, z dala od zabudowań miejskich jest Playa de Coradura, idealne miejsce dla surferów i kitesurferów.
Bardzo podobne warunki znajdziecie również nieco bliżej starówki, na plaży Playita de las Mujeres.

Nie można zapomnieć, że miasto również słynie ze wspaniałego karnawału, który odbywa się w lutym, znanego na całym świecie jako “święto uliczne”. Do tego wydarzenia mającego korzenie w XVI wieku, miasto przygotowuje się przez cały okrągły rok. Festiwal trwa przez całe jedenaście dni i wówczas miasto przechodzi wręcz metamorfozę, staje się jeszcze bardziej barwne i radosne.

KARNAWAŁ W KADYKSIE

Przez miasto przetaczają się tysiące kolorowych przebierańców, którzy często kontrowersyjnie. W ironiczny sposób opisują aktualne wydarzenia z kraju i z całego świata. Atmosferę karnawału czuć już miesiąc, a nawet dwa miesiące przed rozpoczęciem, wraz ze wszystkimi przygotowaniami i próbami, które mają już miejsce nawet na początku stycznia. Śmiało można uznać, że karnawał w Kadyksie uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w całej Hiszpanii.
Jeśli wybieracie się do Kadyksu w lutym, może być tłoczno, może być Wam ciężej znaleźć nocleg, ale bezapelacyjnie warto.