Estepona – zwiedzanie i atrakcje Costa del Sol
16.04.2019

ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ZWIEDZANIE ESTEPONY NA COSTA DEL SOL

Jednym z malowniczych miast Andaluzji na Costa del Sol jest urocze miasteczko Estepona. Nie jest to duże miasto, gdyż zamieszkuje je około 63 tysięcy mieszkańców i zajmuje ono 137 kilometrów kwadratowych. Miasto położone jest niecałą godzinę drogi od Malagi, co sprawia, że nie tylko jest wspaniałą destynacją turystyczną, co również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania dalszych części Andaluzji w Hiszpanii.

Estepona w Hiszpanii nieruchomości

Estepona w Hiszpanii

Estepona to urokliwe miasteczko, które potrafi zachwycić niejednego turystę swoim klimatem. Miasto mimo upływu czasu i postępu urbanizacyjnego, zachowało do dziś charakter „białego miasteczka”. Białe miasteczka – pueblos blancos – nazwa ta pochodzi od białych fasad budynków, pomalowanych wapnem, co jest istną atrakcją turystyczną w południowej Hiszpanii.

NEW GOLDEN MILE W ESTEPONA

A jeżeli przyjeżdżacie na zakup nieruchomości w Hiszpanii to Estepona jest ważnym miastem na mapie inwestycji w nieruchomości w całej Hiszpanii. Szczególnie obszar New Golden Mile.
Zaraz po Marbella, to w  Esteponie mieszka najwięcej obcokrajowców posiadających tutaj swoje domy wakacyjne i apartamenty.
W Estepona mieszka też sporo Polaków i ekspatów, posiadających tutaj swoje wakacyjne (i nie tylko) nieruchomości.

Zobacz oferty nieruchomości w Esteponie i na New Golden Mile na sprzedaż.

ZACZNIJ ZWIEDZANIE OD STAREGO MIASTA

Miasteczko można śmiało zwiedzać spacerując samemu, widok turystów nikogo tu nie dziwi. Jest to wspaniałe miejsce, które potrafi zauroczyć. Jeśli pójdziecie na spacer po mieście, na pewno urzeknie Was stare miasto. Jest ono wypełnione białymi kamieniczkami z bardzo kolorowymi doniczkami, które od razu rzucają się w oczy. Ten kontrast zapada w pamięć i koniecznie trzeba go uchwycić na fotografiach, które będą przypominać tą wycieczkę. Ten wspaniały klimat towarzyszyć Wam będzie przez całą wizytę w tym mieście. Jednym z uroczych miejsc starego miasta Estepony jest Plaza de las Flores.

Przepiękny plac obsadzony drzewkami pomarańczowymi z wieloma kawiarenkami, w których można poczuć klimat miasteczka. Spacerując do Esteponie na pewno traficie na jeden z wielu kolorowych murali, które nadają całkiem nowy klimat, temu wspaniałemu miastu. Utworzył się w ten sposób wręcz Ruta de los Murales Artísticos – czyli szlak artystycznych murali, który może stanowić bardzo ciekawy wariant zwiedzania tego miasta.

ZAMEK W ESTEPONIE

W Esteponie znajdziecie również pozostałości po XVI-wiecznym zamku – Castillo de San Luis. Wybudowali go Chrześcijanie w miejscu, w którym wcześniej stał muzułmański zamek Estebbuna, od którego miasto prawdopodobnie otrzymało swoja nazwę. Fortyfikacja ta miała pełnić funkcje obronne, ale z czasem rozwoju miasta mury obronne zaczęły znikać, gdyż stawały się częścią rozwijającej się aglomeracji.

Dziś możecie podziwiać niewielki fragment murów, które zostały poddane renowacji. Natomiast połączenie XVI-wiecznych murów z białymi fasadami budowli jest nadzwyczajne.

W mieście znajduje się również bielona Plaza de Toros de Estepona, arena do walk byków. Zbudowano ją w 1972 roku, aktualnie nie używa się jej tylko jako miejsce corridy, ale również jako miejsce na koncerty czy targi. W budynku połączonym z areną znajduje się muzeum, w którym poznacie historię miasta i kulturę corridy.

WIEŻE W ESTEPONIE

W Esteponie oraz najbliższej okolicy znajduje się siedem wież widokowych, są to Torre El Velerin, Torre de Pardon, Torre Guadalmansa, Torre de Velerin, Torre de Saladavieja, Torre Arroyo Vaquero i Bahia Dorada. Wieże te w większości widoczne są z lądu i z morza, część z nich została zbudowana przez Maurów, część przez Chrześcijan. Przykładowo Torre Arroyo Vaquero to wieża zbudowana w pierwszej połowie XIII wieku.

Co ciekawsze do dnia dzisiejszego tajemnicą pozostaje, czemu została ona wybudowana około 1 kilometra w głębi lądu. Co nie zapewnia idealnego widoku, jakiego powinniśmy spodziewać się z wieży widokowej. Inna wieża Torre de Pardon została wybudowana w 1575 roku w celu ochrony wybrzeży przez piratami.

Andaluzja Estepona

Estepona Andaluzja

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Turyści mogą również odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Esteponie. Mieści się ono w budynku starego ratusza. Obejrzycie tutaj wiele eksponatów dokumentujących historię miasta, a także całej Andaluzji. Jednym z najważniejszych eksponatów tego muzeum jest La Venus de Estepona – Wenus z Estepony. Figurka która liczy sobie 5000 lat, przedstawiająca zarysy kobiecej sylwetki. Co ciekawsze, wbrew wstępnym wyobrażeniom – ta gliniana figurka ma zaledwie 5 centymetrów długości. Wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny.

ORCHIDARIUM

W Esteponie znajdziecie jedno z największych w Hiszpanii orchidariów. Orchidarium w Esteponie to również jedna z największych atrakcji tego typu w Europie. Mieści się tutaj około 1300 gatunków storczyków, łącznie 5000 gatunków roślin w ponad 15000 metrach sześciennych. Orchidarium mieści się na 1000 metrach kwadratowych, oprócz wspaniałej roślinności znajdują się tutaj również małe laguny i wodospady.

Wspaniała flora przyciąga nie tylko miłośników florystyki i ślicznej natury, tu jest po prostu pięknie. Orchidarium czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 22:00 z przerwą w godzinach 14:00 – 17:00. Nocą Orchidarium od zewnątrz jest pięknie oświetlone, warto to zobaczyć na własne oczy.

PORT W ESTEPONIE

Jako, że Estepona położona jest nad brzegiem Morza Śródziemnego w mieście znajdziecie port, Port Estepona – Puerto Marina. W porcie znajduje się ponad 400 miejsc do cumowania, ale to nie wszystko. W każdą niedzielę odbywa się tu targ, na którym można kupić świeże owoce morza, ryby, lokalne wyroby i przysmaki. Wokół znajdują się przyportowe knajpki i restauracje, w których będziecie mogli zjeść typowe hiszpańskie potrawy. Zjecie tu risotto, paelle z owocami morza, gazpacho, a także przepyszne tapas. Klimat tego miejsca jest nie do opisania, warto tu wracać.

PLAŻE W ESTEPONIE

Oprócz portu, w Esteponie znajdują się liczne plaże. Niektóre plaże są piaszczyste, inne bardziej żwirowe. Najbardziej znaną plażą w Esteponie jest Playa de la Rada. Liczy ona 2 kilometry i 600 metrów długości. Plaża ta dostała odznaczenie Błękitnej Flagi, co oznacza, że należy do czystych i bezpiecznych. Plaża jest dobrze wyposażona w różne udogodnienia, takie jak wypożyczalnia parasoli czy leżaków, dostępne są również toalety i prysznice.

Co ciekawsze, znajdują się tu również plac zabaw, miejsca rekreacji, trampoliny i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wokół plaży znajdują się knajpki i restauracje. Inną ciekawą plażą w Esteponie jest Playa Pardon, ma ona około półtora kilometra długości i znajduje się nieopodal centrum miasta. Plaża ta wyróżnia się obfitą roślinnością i dużym zagęszczeniem ryb, co sprawia, że miejsce to jest nie lada gratką dla amatorów wędkowania, a także nurkowania wśród przepięknej fauny i flory.

Nieruchomości Estepona

Nieruchomości Estepona

Zobacz najnowsze oferty nieruchomości w Estepona i New Golden Mile

Dodatkowo rosnące tu palmy gwarantują odrobinę cienia, szczególnie przydatnego rodzinom z małymi dziećmi. Plaża wyposażona jest w prysznice oraz toalety. W najbliższej okolicy znajdują się nie tylko restauracje, ale również centrum handlowe. Inne plaże w Estepona to między innymi Punta Pinillos, Bahia Dorada, El Castor, czy Costa Natura.

Jak na Costa del Sol przystało, aura sprawia, że aktywny wypoczynek na spacerowaniu po mieście, czy też na plaży, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wiosną i jesienią temperatury wynoszą tu średnio 22 stopnie Celsjusza, latem osiągają 28 stopni Celsjusza. Wówczas temperatura wody wynosi około 24 stopni Celsjusza. Jeśli traficie tu na ten jeden z trzystu słonecznych dni, na pewno nie pożałujecie tego wyjazdu, ale nie zapomnij kupić biletu do Malagi.

Przylatujesz wkrótce na Costa del Sol? Zobacz informacje o lotnisko w Malaga i jak wynająć samochód z lotniska w Maladze.